17.09.2021

Litwa. Spadły obroty w dużych sklepach, polscy rolnicy nie muszą badać się na obecność COVID-19

Dla osób pracujących w rolnictwie, po wejściu w życie 13 września określonych wymagań, badanie na obecność COVID-19 nie jest obowiązkowe - informuje Ministerstwo Rolnictwa Republiki Litewskiej.

W uzasadnieniu jest mowa, że te czynności nie są klasyfikowane jako działalność pracowników firm produkcyjnych

To informacja ważna także dla około stu gospodarzy rolnych z Sejneńszczyzny i Suwalszczyzny, uprawiających pola po litewskiej stronie granicy.

Bez testów w gospodarstwie

Tak więc rolnicy i ich pomocnicy, zgodnie z ustalonymi wymogami organizacji pracy, mogą pracować w gospodarstwach bez wykonywania testów, gdy zajmują się uprawą, rozmnażaniem i zbiorem zbóż, roślin strączkowych i włóknistych, jednorocznych i wieloletnich roślin. Również, gdy zajmują się chowem i hodowlą zwierząt, zwierząt gospodarskich, ptaków, owiec, kóz, a także ich żywieniem i doglądem, produkcją mleka i jaj, pszczelarstwem i inną działalnością rolniczą, niezwiązaną z dalszym przetwarzaniem produktów rolnych.

Z testem na targowiskach

Jeśli jednak rolnicy przetwarzają swoje produkty lub sprzedają je na targowiskach, w kioskach, muszą okresowo badać się pod kątem COVID-19. Lista prac, które są dozwolone tylko dla pracowników, którzy muszą okresowo testować się pod kątem koronawirua, znajdziecie TUTAJ.

https://e-seimas.lrs.lt/portal/legalAct/lt/TAD/TAIS.79699/asr

Z wykonywania badań zwolnione są tylko osoby, które zostały zaszczepione lub przeszły chorobę.

Dowiedzieć się, czy działalność, którą się zajmujecie, należy do czynności, którą wykonujący pracownicy muszą testować się pod kątem COVID-19, można znaleźć w Klasyfikacji Działalności Gospodarczej (lit. Ekonominės veiklos rūšių klasifikatorius) lub w Departamencie Statystyki, tel. (85) 236 4716, e-mail: klasifikatoriai@stat.gov.lt

Bez paszportu możliwości można wchodzić wyłącznie do sklepów z niezbędnymi towarami, których powierzchnia nie przekracza 1500 mkw., mających osobne wejście z zewnątrz. Tym samym wizyty w punktach gastronomicznych, weterynaryjnych, paszowych, aptekach, sklepach optycznych i ortopedycznych, roślinnych, nasion, nawozowych o mniejszej powierzchni są możliwe dla wszystkich.

Zgodnie z wyjaśnieniem litewskiego Ministerstwa Zdrowia (SAM) paszport możliwości nie jest również wymagany na stacjach paliw.

Mniej klientów w dużych sklepach

Jak podają litewskie media, zaledwie w ciągu pierwszych kilku dni obowiązywania nowych przepisów, sieci handlowe już odnotowują spadek obrotów w większych sklepach. Np. w sieci Maxima zanotowano aż 29 – procentowy spadek klientów.

Za to w małych sklepach spożywczych, gdzie paszport możliwości nie jest potrzebny, jest więcej osób.

 

WYG

Źródła; Ministerstwa Rolnictwa o Ochrony Zdrowia RL

 

 

 

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*