22.01.2021

O czym pamiętać składając wniosek o urlop ojcowski

Każdy pracownik zatrudniony w przedsiębiorstwie ma prawo do skorzystania z kilku rodzajów urlopów. Jednym z bardziej popularnych jest tak zwany urlop ojcowski.

Kto i w jakich okolicznościach może się na niego wybrać? Jakie formalności należy wówczas spełnić? Na te i wiele pytań odpowiadamy w poniższym tekście.

Urlop ojcowski jest jednym z przywilejów pracownika, który jest zatrudniony w danej firmie i ma opłacane składki na ubezpieczenie ZUS. Skorzystanie z tego typu możliwości odbywa się zgodnie z przepisami polskiego prawa oraz zasadami obowiązującymi w konkretnym zakładzie pracy. O czym dokładnie mowa? Zachęcamy do lektury naszego tekstu!

Urlop ojcowski a przepisy prawa

Szczegółowe rozwiązania dotyczące urlopu ojcowskiego znajdziemy przede wszystkim w Kodeksie pracy oraz licznych ministerialnych rozporządzeniach. Jak się okazuje, urlop należy się nie tylko ojcu biologicznemu, ale także adopcyjnemu. Co więcej, z tego typu urlopu z mocy prawa może skorzystać nie tylko ojciec, który posiada umowę o pracę, ale przede wszystkim ten, który ma opłacane ubezpieczenie chorobowe. Warunek ten wprowadzono kilka lat temu. Wcześniej bowiem na urlop ojcowski mogła wybrać się wyłącznie osoba, która w chwili narodzin lub przysposobienia dziecka miała podpisaną umowę o pracę albo została zatrudniona do czasu, gdy dziecko ukończyło dwa lata. Więcej o tym można dowiedzieć się z tekstu "Komu przysługuje urlop ojcowski? Co powinien zawierać wniosek o urlop ojcowski?"

Ile trwa urlop ojcowski?

Zgodnie z prawem urlop ojcowski przyznawany jest na 14 dni kalendarzowych, z tym zastrzeżeniem, że nie muszą one następować po sobie. Coraz częściej zdarza się bowiem tak, że ojcowie rozkładają sobie przysługujący im urlop na dłuższy okres, korzystając z niego nieco “na raty” w odstępach czasowych. Warto dodać, że urlopu nie trzeba wykorzystywać od razu po narodzinach dziecka - uprawniony może to zrobić do dnia ukończenia przez dziecko dwóch lat. Co w sytuacji, gdy w jednym czasie urodzi się więcej niż jedno dziecko? Wówczas mężczyzna ma prawo do jednego urlopu. Zupełnie inaczej będzie jednak w przypadku narodzin dwójki dzieci w odstępie czasu, ale w tym samym roku. Wtedy ojciec może skorzystać z podwójnego urlopu. 

Urlop ojcowski - co powinien zawierać wniosek? 

Każdy urlop musi być poprzedzony złożeniem na ręce pracodawcy stosownego wniosku. W dokumencie powinny znaleźć się podstawowe informacje dotyczące samego przedsiębiorcy, jak i uprawnionego pracownika, wskazany rodzaj oraz okres urlopu oraz podpis wnioskodawcy. W wielu zakładach pracy wnioski urlopowe można składać już elektronicznie, na przykład za pomocą systemów online takich jak między innymi inewi.pl. Co do zasady, pracodawcy nie ma możliwości odmówić urlopu, chyba że zaszły szczególne okoliczności, które usprawiedliwiają taki ruch. Wnioski urlopowe należy podpisać, w odpowiedni sposób oznaczyć, zabezpieczyć, a następnie dołączyć do akt danego pracownika i przechowywać przez odpowiedni okres. 

(materiał partnera)

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*