18.09.2021

Rządy Polski i Litwy. Pociągiem do Wilna i Kowna, litewska szkoła w Suwałkach [zdjęcia]

W piątek, 17 września w Warszawie odbyło się już drugie wspólne spotkanie rządów Litwy i Polski pod przewodnictwem premierów obu krajów. Pierwsze takie spotkanie odbyło się rok temu.

Kwestie europejskie, bezpieczeństwo w regionie w kontekście wschodniego sąsiedztwa oraz współpraca gospodarcza - to główne tematy poruszone podczas polsko-litewskich konsultacji międzyrządowych, pod przewodnictwem premiera Polski Mateusza Morawieckiego i premier Litwy Ingridy Šimonytė. Szef polskiego rządu dziękując za owocne spotkanie podkreślił, że umożliwiają one koordynację stanowisk oraz pogłębiają współpracę sektorową.

W ramach konsultacji szefowie rządów omówili kwestie współpracy gospodarczej, infrastrukturalnej i energetycznej.

- Odnotowujemy intensywną współpracę polsko-litewską w dziedzinie infrastruktury i energetyki. Realizowane projekty takie jak Via Carpatia, Rail Baltica, Via Baltica, połączenie gazowe GIPL, Harmony Link przyczyniają się do wzmocnienia bezpieczeństwa regionu oraz gwarantują jego płynny rozwój - powiedział polski premier podczas wspólnej konferencji z premier Litwy Ingridą Šimonytė. Jak podkreślił, są również znakomitym impulsem modernizacyjnym, także w dobie pobudzenia gospodarczego po pandemii COVID-19.

W ramach konsultacji międzyrządowych odbyły się także spotkania polskich i litewskich ministrów właściwych do spraw: obrony narodowej, klimatu i środowiska, rodziny i polityki społecznej, spraw wewnętrznych i administracji, infrastruktury, zdrowia, finansów.

Wspólna deklaracja

Podczas spotkania rządów premierzy podpisali wspólną deklarację o współpracy stron w priorytetowych obszarach.

- Drugie spotkanie naszych rządów, które już można nazwać rodzącą się tradycją, pokazuje, jak bliskie i dynamiczne jest strategiczne partnerstwo Litwy i Polski. Zależy nam na dalszym jej wzmacnianiu. Współpraca Litwy i Polski jest bardzo korzystna dla naszych krajów i narodów - powiedziała I. Šimonytė na spotkaniu z premierem Polski.

W deklaracji zauważono, że dwustronny dialog polityczny jest obecnie bardzo dynamiczny i odbywa się na wszystkich szczeblach, a oba rządy chętnie spotykają się ponownie, aby zacieśnić pełną współpracę między Polską a Litwą. W celu zacieśnienia stosunków oba rządy zachęcają odpowiednie ministerstwa do intensyfikacji współpracy i dialogu między nimi oraz promowania szerokiej interakcji między parlamentami obu krajów.

- Najlepszym tego przykładem jest Konstytucja 3 Maja i obopólna przysięga obu Narodów, do której odwołujemy się we wspólnej deklaracji. Doceniam to, że wspólnie świętujemy ważne daty historyczne na wspólnych wydarzeniach - zauważyła premier Litwy.

W 2022 roku pociąg z Wilna przez Kowno do Warszawy

Podczas dwustronnego spotkania ministerialnego resortów komunikacji omówiono możliwości otwarcia trasy pasażerskiego pociągu Wilno-Warszawa od połowy 2022 roku. Linia miała być uruchomiona nieco wcześniej, ale plany pokrzyżował koronowirus.

Pociąg mógłby kursować dwa razy dziennie, planowana byłaby jedna przesiadka w Kownie, alej byłby ważny jedne bilet. Ta usługa, którą zapewnia już wybudowany tor Rail Baltica do Kowna, rozszerzy prace, które zostały wykonane w celu przywrócenia połączenia kolejowego między Litwą a Polską wraz z uruchomieniem pociągu pasażerskiego Białystok-Kowno.

- Cieszę się, że w przyszłym roku prawdopodobnie będzie można wygodnie podróżować pociągiem między stolicą Litwy i Polski z jedną przesiadką w Kownie. Firmy kolejowe pracują nad rozkładami jazdy pociągów, cenami, a dziś, na poziomie obu rządów, potwierdzono zobowiązanie do uruchomienia tego pociągu w przyszłym roku. Cieszy także fakt, że polscy sąsiedzi są zdeterminowani do szybkiej realizacji budowy Rail Baltica i uwzględnią nasze zaproszenie do wniesienia wkładu w realizację wypracowanego przez państwa bałtyckie modelu zarządzania infrastrukturą Rail Baltica - powiedział litewski minister komunikacji Marius Skuodis po spotkaniu z ministrem infrastruktury RP M. Adamczykiem.

Podczas spotkania ministrów omówiono również realizację międzynarodowego projektu - autostrady Via Baltica, która połączy kraje od Warszawy do Tallina. Litwa niedawno ogłosiła rozpoczęcie budowy odcinka Via Baltica od Mariampola do granicy z Polską. Ten odcinek o długości nieco ponad 40 km powinien zostać ukończony do 2024 roku.

Całkowita długość Via Baltica na Litwie wynosi 268 km, składa się z pięciu głównych dróg. Do 2030 cała droga Via Baltica przebiegająca przez terytorium Litwy zostanie przebudowana w celu spełnienia wymogów organizacji ruchu i bezpieczeństwa dla głównej sieci drogowej TEN-T.

Litewska szkoła w Suwałkach

Minister Edukacji, Nauki i Sportu Jurgita Šiugždinienė spotkała się z Ministrem Edukacji i Nauki RP Przemysławem Czarnkiem, aby omówić kwestie edukacji mniejszości narodowych, współpracy w dziedzinie nauki oraz wyzwań edukacyjnych wynikających z pandemii.

Kwestia powołania szkoły w Suwałkach także została omówiona na spotkaniu ministrów oświaty Litwy i Polski.

-Spotkanie było bardzo konstruktywne i rzeczowe. To bardzo ważne, że otrzymaliśmy zapewnienie ministra, że ​​sprawa założenia litewskiej szkoły podstawowej w Suwałkach zostanie rozwiązana, zostanie udzielona pomoc lokalowa i finansowa - powiedziała po spotkaniu minister J. Šiugždinienė.

Na razie działa w Suwałkach litewskie przedszkole, założone i prowadzone przez Fundację im. Biskupa Ananasa Baranauskasa w Sejnach. Od bieżącego roku szkolnego są w nim grupy. Łącznie 28 dzieci z litewskich i mieszanych rodzin. Pomieszczenia zostały wynajęte przez Fundację od prywatnego właściciela, bo władze samorządowe nie mogły ich znaleźć.

Podczas ostatniego Zjazdu Stowarzyszenia Litwinów w Polsce sugerowano, aby założyć społeczny komitet budowy szkoły, który by zbierał fundusze na zakup działki. W podobny sposób zbudowano przed laty Dom Litewski w Sejnach.

Inne kwestie oświaty polskiej na Litwie i litewskiej w Polsce

Na spotkaniu litewska minister przedstawiła kierunki odnowy szkolnictwa ogólnego na Litwie oraz wyjaśniła, w jaki sposób po odnowieniu programu kształcenia średniego można zorganizować państwowy egzamin z języka polskiego dla uczniów polskiego języka nauczania.

- Omówiliśmy również kwestię podręczników i ich aktualizacji, co jest niepokojące dla obu stron. Uzgodniliśmy, że oba kraje dokładnie ocenią podręczniki i do tej kwestii wrócimy - powiedziała minister.

Ministerstwa obu krajów zgodziły się zachęcać do współpracy między instytucjami obu krajów w dziedzinie badań i innowacji, aby zapewnić naukowcom więcej możliwości publikowania swoich artykułów w czasopismach najwyższej rangi.

Ministrowie uzgodnili wyznaczenie po jednym przedstawicielu do ponownej oceny realizacji Deklaracji z 2019 roku „O oświacie polskiej mniejszości narodowej w Republice Litewskiej i litewskiej mniejszości narodowej w RP”, podpisanej przez ministrów oświaty Litwy i Polski. W deklaracji obie strony zobowiązały się do zintensyfikowania współpracy w zakresie edukacji: poprzez opracowanie i adaptację podręczników, organizację doskonalenia zawodowego nauczycieli, wzmocnienie wsparcia dla szkół, dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi itp.

- To była bardzo dobra, konkretna rozmowa na tematy, które są rzeczywiście w naszym zainteresowaniu, dotyczące współpracy naukowców polskich i litewskich, współpracy również w formacie V4, do której zaprosiliśmy naszych przyjaciół Litwinów – powiedział po spotkaniu minister Przemysław Czarnek.

- Poruszaliśmy również temat, który żywo interesuje Polaków na Litwie, to jest egzamin maturalny z języka polskiego, który według wcześniejszych deklaracji miał być już w 2022 roku. I w tej szczerej rozmowie doszliśmy do takiego konsensusu, że oto nasz przedstawiciel od strony prawnej i przedstawiciel strony litewskiej zbadają możliwość dojścia jednak do tego rozwiązania – właśnie w 2022 roku. Rozmawialiśmy również o tłumaczeniu podręczników dla polskich dzieci w szkołach polskich na Litwie. Tutaj również uzyskaliśmy deklarację ze strony litewskiej, że wszelkie sprawy w tym zakresie – w klasach 5-12 w szczególności – będą załatwione. Podobnie z naszej strony jest pełna deklaracja – załatwienie wszelkich problemów z tym związanych, jeśli chodzi o mniejszość litewską w Polsce – dodał Szef MEiN.

Minister Czarnek podkreślił, że państwo polskie gwarantuje uczniom litewskiej mniejszości narodowej naukę języka litewskiego, a także dostęp do podręczników oraz materiałów edukacyjnych, w tym w wersji on-line za pośrednictwem Zintegrowanej Platformy Edukacyjnej.

- Dobrze zdajemy sobie sprawę, że mniejszości narodowe jeszcze bardziej jednoczą nasze państwa. Nie mam wątpliwości, że wszystkie otwarte problemy możemy rozwiązać współpracując ściśle ze sobą - podkreśliła I. Šimonytė..

 

WYG

Źródła i fot: Kancelarie premierów RP i RL; Ministerstwo Komunikacji i Łączności Republiki Litewskiej; Ministerstwa Edukacji RP i RL; Koleje Litewskie

 

 

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*