29.03.2024
20:30

16.05.2021

Pasjonujący finał Lotto Ekstraligi Badmintona. SKB Litpol-Malow Suwałki wicemistrzem Polski

Suwalskiej drużynie nie udało się obronić złotego medalu i siegnąć po 19. tytuł. W emocjonującym meczu o złoto zespół Jerzego Dołhana przegrał 3:4 z Hubalem Białystok.

W niedzielę, 16 maja w podwarszawskim ośrodku w Józefosławiu o medale 48. Drużynowych Mistrzostw Polski walczyły cztery najlepsze drużyny po rundzie zasadniczej Lotto Ekstraligi.

W półfninałach lider z Suwałk bardzo pewnie, 4:2 pokonał prowadzoną przez Jacka Hankiewicza ekipę ABRM Warszawa. Punkty dla SKB Litpol-Malow zdobyli w grach pojedynczych Ukraińcy Danylo Bosniuk i Maria Ulitina oraz Anastazja Chomicz, a także Anastazja Chomicz i Maria Ulitina w deblu kobiet. Swoje spotkania przegrali Mateusz Świerczyński w singlu oraz Łukasz Moreń i Michał Sobolewski w grze podwójnej mężczyzn. Przy stanie 4:2 nie trzeba już było rozgrywać miksta, który w suwalskim zespole mieli tworzyć Danylo Bosniuk i Kamila Augustyn.

W drugim półfinale trzeci po rundzie zasadniczej Hubal Białystok rozprawił się 4:0 z wiceliderem, KU AZS UM Łódź.

Po dwóch godzinach odpoczynku, o 15.00 rozpoczął się wielki finał, a zarazem derby województwa podlaskiego. W broniącej tytułu suwalskiej ekipie zabrakło Duńczyka Emila Holsta oraz specjalisty od gier podwójnych Michała Łogosza.To osłabienie rodziło obawy, czy badmintonistom SKB Litpol-malow uda się po raz 19. stanąć na najwyższym podium.

Gra się do końca

Wielcy finaliści stworzyli rzeczywiscie wielkie, pełne zwrotów akcji niemal pięciogodzinne widowisko. Danylo Bosnbiuk nie bez kłopotów pokonał Krzysztofa Jakowczuka, a Mateusz Świerczyński dopiero po trzech setach uznał wyższość najlepszego obecnie polskiego singlisty Michała Rogalskiego, zresztą byłego gracza SKB Litpool-Malow, i po pojedynkach mężczyzn było 1:1.

Suwalska Ukrainka Maria Ulitina również w trzech setach uległa białostockiej Białorusince Alesji Zajcewej, a 19-letnia Anastazja Chomicz nie wytrzymała presji w starciu z o 11 lat starszą Rosjanką Natalią Perminową i po grach pojedynczych Hubal prowadził 3:1.

Białostockiej drużynie, którą z trenerskiego narożnika dowodził Wojciech Szkudlarczyk, były zawodnik SKB,  brakowało już tylko jednej wygranej. Każdą z trzech gier podwójnych suwalskie duety toczyły pod niebywałą wręcz presją.

Jako pierwszy, ciśnienie znakomicie wytrzymali Danylo Bosniuk i Łukasz Moreń. Nasi debliści dwukrotnie 15:13 wygrali niezwykle zacięte starcie z Michałem Rogalskim i Pawłem Śmiłowskim. SKB Litpol-Malow przegrywał już tylko 2:3.

Do remisu, po istnym horrorze doprowadziły Anastazja Chomicz i Maria Ulitina. Suwalskie deblistki w trzecim secie przegrywały z Wiktorią Dąbczyńską i dawna gwiazdą Technika Głubczyce Agnieszka Wojtkowską 12:14, ale obroniły dwa meczbole i wygrały 16:14.

W meczu było 3:3 i wydawało się, że ten remis rychło przeobrazi się w triumf bardziej rutynowanych suwalczan. W grze mieszanej w barwach SKB wystąpili bowiem doświadczeni 34-letni Łukasz Moreń i 39-letnia Kamila Augustyn. Niestety, wyrównany bój mikstów 15:11, 15:13 mikstów wygrali Paweł Śmiłowski i Agnieszka Wojtkowska.

Hubal Białystok, po ośmioletniej przerwie, znowu stanął na najwyższym podium. SKB Litpol-Malow Suwałki na 19. tytuł musi poczekać przynajmniej rok.

Łukasz Moreń, Michał Sobolewski - Miłosz Bochat Adam Cwalina 11:15, 6:15;

Anastazja Chomicz, Maria Ulitina - Jankowska, Kwasnik 15:12, 15:9.

Danylo Bosniuk, Łukosz Moreń - Michal Rogalski, Paqweł Śmiłowski 15:13, 15:13;

Anastazja Chomicz, Maria Ulitina - Wiktoria Dąbczyńska, Agnieszka Wojtkowska 12:15, 15:19, 16:14;

Łukasz Moreń, Kamila Augustyn - Paweł Smiłowski, Agnieszka Wojtkowska 11:15, 13:15.