28.03.2019

Historia tragicznej miłości Zygfryda i Odetty w Suwałkach [zdjęcia]

Najsłynniejszy rosyjski balet Smirnova, znany też jako Moscow City Ballet od kilku dni występuje w Polsce. W środę zawitał do Suwałk. Artyści dali dwa przedstawienia w Suwalskim Ośrodku Kultury – o 16.30 i o 20.00. Przedstawili uwielbiane od lat na całym świecie „Jezioro Łabędzie”.

Misterne popisy taneczne, gra aktorska barwna scenografia, muzyka - wszystko to zachwyciło publiczność.

Moscow City Ballet  - teatr baletowy założony przez wybitnego choreografa Victora Smirnova-Golovanova to zespół tancerzy klasycznych, cieszący się uznaniem na całym świecie. W jubileusz 30-lecia pracy artystycznej Moscow City Ballet zaprezentuje polskim widzom na przełomie marca i kwietnia oraz listopada i grudnia 2019 r., aż cztery wspaniałe spektakle. Premierowo, po raz pierwszy – Giselle oraz inne klasyki: Jezioro Łabędzie, Dziadek do Orzechów, czy Don Kichot. 

Rosyjskich artystów będzie mozna zobaczyc w najbliższa niedzielę na Torwarze w Warszawie, potem wystąpią w Teatrze Wielkim w Łodzi, Teatrze Muzycznym w Gdyni, odwiedzą m.in. Katowice, Kraków i Poznań.    

Występy Moscow City Ballet charakteryzują olśniewające kostiumy, imponująca choreografia, magia świateł i urzekająca scenografia. Zdaniem krytyków, czarowi tej grupy nie można się oprzeć, ani o niej zapomnieć: Tworzą tak wielką sztukę, że jest ona przeżyciem nawet dla tych, co tańca nie lubią. Wzruszeń i emocji wzbudzanych przez Moscow City Ballet nie da się opisać – trzeba ich doświadczyć! W ostatnich latach przedstawienia w Polsce obejrzało ponad 300 tys. osób! Publiczność wychodzi ze spektakli zachwycając się magicznym klimatem przedstawień. Ogromne wrażenie wywołuje talent artystyczny tancerzy i profesjonalizm, który został wypracowany przez lata ciężkich treningów. Godna podziwu wyrazistość ruchów artystów w połączeniu z fantastyczną choreografią, pokazują nam jak bardzo Rosjanie kochają balet. Założyciel Moscow City Ballet, Victor Smirnov – Golovanov powiedział kiedyś: „To we mnie mieszkają wszyscy bohaterowie baletów; to ja jestem Klarą, Księciem, Królem Myszy... To wszystko żyje we mnie...” Być może to jest tajemnica ich ogromnego, międzynarodowego sukcesu. 

JEZIORO ŁABĘDZIE to przedstawienie uwielbiane przez polską publiczność. Jest to powieść mówiąca o walce dobra ze złem, o potędze miłości i uczuciu przekraczającym granice życia i śmierci. Sukces tego spektaklu opiera się na wspaniałej choreografii i muzyce. Prostota wątku dramatycznego i wzruszająca interpretacja miłości Odetty i Zygfryda jako symbolu potęgi uczucia, są ilustrowane niezwykle emocjonalnymi układami tanecznymi. Obrazują one przeżycia duchowe bohaterów. Czarujące walce, dumne rytmy poloneza, ognisty taniec hiszpański i pełen temperamentu czardasz hipnotyzują i wprowadzają w niezwykły nastrój. Kolejnym niewątpliwym walorem jest muzyka, która urzeka pięknem i subtelnością melodyki. Nie dzieli się na fragmenty, typowe w większości baletów muzyczne divertissement, lecz składa się na wspaniale utaneczniony poemat symfoniczny. Dzięki temu jest niezwykle "czytelny" dla każdego tancerza, a także - co najważniejsze - dla widza-słuchacza. Od pierwszego do ostatniego taktu wiąże temat w jednolitą treść. Dziewczęta zaklęte w Łabędzie, Zły Duch i uczucia przekraczające granicę życia i śmierci niezmiennie wzruszają widzów na całym świecie.  

 

Zdjęcia: Miłosz Kozakiewicz

udostępnij na fabebook
28.03.2019, 11:16:42

Iza

Pewnej pani z jednego z pierwszych rzędów najwyraźniej się nie podobało, gdyż przez cały czas uprawiała konwersację pisemną przy użyciu telefonu, nie dając tym samym szansy na skupienie się sąsiadom.

02.04.2019, 13:15:01

Monika

A jednak nie wszystkim się podobało. Niektórzy byli chyba za karę, bo woleli całe dwie godziny spędzić z telefonem w ręce.

Skomentuj:
nick*
komentarz*