02.11.2013

Klimatyczne meksykańskie kino

Nagrodzony na ostatnim festiwalu w Cannes za reżyserię, film mistrza meksykańskiego kina Carlosa Reygadasa, będzie można zobaczyć w Suwałkach. Dramat pt. POST TENEBRAS LUX, w tłumaczeniu „Światło po ciemności”, to historia młodego małżeństwa mieszkającego z dwójką dzieci na wsi, które ma trudności w relacjach z otoczeniem i boryka się z wieloma lękami i tęsknotami.

 - Reżyser i scenarzysta filmu - Carlos Reygadas, uważany jest za czołowego mistyka kina południowoamerykańskiego – mówi Anatolia Gagacka z Suwalskiego Ośrodka Kultury. - Jego filmy są zarazem skromne, ale też bardzo wyrafinowane. Jest to kino intuicyjne, bardzo osobiste, oparte o logikę snu, oniryczne, z przepięknymi obrazami – dodaje. - POST TENEBRAS LUX pokazuje codzienność w niezwykle emocjonalny i metafizyczny sposób. Ukazujed relacje ze światem, który jest mroczny i nieprzyjazny. Wywołuje uczucie zagrożenia. Film skłania do refleksji i zmusza do szukania własnych odpowiedzi - dodaje Gagacka.

Aktorzy występujący w filmie, to naturszczycy, bo tylko z takimi współpracuje reżyser: Adolfo Jiménez Castro, Nathalia Acevedo, Willebaldo Torres, Rut Reygadas i Eleazar Reygadas.

Projekcja filmu odbędzie się w ramach cyklicznych spotkań Dyskusyjnego Klubu Filmowego „13”. Początek dwugodzinnego seansu dziś o 18.00, wyjątkowo w dużej sali Suwalskiego Ośrodka Kultury przy ul. Jana Pawła II. Bilet na film kosztuje 10 zł. Po filmie wszyscy chętni mogą wziąć udział w dyskusji.

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*