01.11.2019

Pamięci tych, którzy już nie zagrają. Koncert zaduszkowy w SOK [zdjęcia]

Ciepłe nastrojowe ballady, melancholijne i liryczne teksty - w Suwalskim Ośrodku Kultury odbył się koncert zaduszkowy, wspomnienie zmarłych muzyków. Gospodarzem wieczoru był AB Band.

Zespół tworzą muzycy z suwalskiego i białostockiego środowiska artystycznego: Andrzej Borowski, Zygmunt „Zymek" Szulc i Wiesław Jarmoc, a także Dreszcz, Dino Jazz Band i The Way, Milena Łukasiewicz-Miszkiel, Agata Gulbierz i Kazimierz Gomułka.

Koncert dedykowany był:

Leszkowi Kaszkielowi, nieodżałowanemu perkusiście AB Band, związanemu w latach 80. między innymi z zespołem Sekcja Magistra oraz kilkoma innymi formacjami białostockimi. Muzyk pochodzący z Uhowa miał dwie pasje, jedną była muzyka. Leszek był nie tylko praktykiem - grał na instrumentach perkusyjnych, ale także obdarzonym ogromną wiedzą znawcą muzyki rockowej oraz posiadaczem jednej z największych w Polsce kolekcji płyt. Drugą pasją Leszka Kaszkiela, której z powodzeniem się oddawał, były sztuki plastyczne. Tworzył grafiki, rysunki, sporo malował, jego obrazy trafiły do wielu zbiorów prywatnych.

Markowi Iwanowiczowi, gitarzyście, harmonijkarzowi i założycielowi legendarnego zespołu Browar Blues Band, jednej z pierwszych i znanych nie tylko na lokalnym rynku suwalskich formacji bluesowych.

Bogdanowi Arturowi Kraśce, propagatorowi ruchu jazzowego i rockandrollowego w latach 60. w Suwałkach, klawiszowcowi. Koncertował z Zymkiem Szulcem, był akompaniatorem i aranżerem utworów wykonywanych przez Suwałki Gospel Choir pod kierunkiem Anny Szafranowskiej.

Jerzemu Jurkowskiemu, to kolejny niezapomniany muzyk, utalentowany gitarzysta i wspaniały pedagog, który w suwalskim Młodzieżowym Domu Kultury  prowadził koła instrumentalne, uczył grać na gitarze i, jak wspominają jego koledzy, z powodzeniem przekonywał młodych do swingu. Wielu jego wychowanków to dziś aktywni muzycy, znani z działalności artystycznej w suwalskich zespołach.

 

Zdjęcia: Miłosz Kozakiewicz, Marcel Kwiatkowski

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*