04.04.2017

Piękne, choć z czasem o wielu zapomniano. Pieśni wielkopostne w Żylinach [zdjęcia]

W minioną niedzielę w kościele parafialnym pod wezwaniem Matki Bożej Częstochowskiej w Żylinach odbył się koncert pieśni wielkopostnych pod nazwą „Pieśń Wielkopostna w Tradycji Ludowej Suwalszczyzny”.

Koncert zorganizowały Starostwo Powiatowe w Suwałkach, Gminny Ośrodek Kultury w Krzywem oraz parafia w Żylinach.

Podczas Mszy Świętych o godz.: 9.oo i 11.oo zaprezentowały się zespoły z terenu powiatu suwalskiego: kapela Onegdaj, Bagatela, Bakałarz, Zajączkowiaki, Rospuda, Jaćwież,  Znaroku, Przeroślaczki, Przeroślaki, Wigranie, Uwrocie, Anna Andruszkiewicz, Jezioranki, Szuwarki, Szeszupiaki, Zorniczeńka, Raczkowiacy i Gozdawa.

W nabożeństwie o godzinie 9.oo uczestniczyli Starosta Suwalski Szczepan Ołdakowski i Wójt Gminy Suwałki Tadeusz Chołko. Starosta Szczepan Ołdakowski złożył podziękowania księdzu proboszczowi Krzysztofowi Żbikowskiemu za pomoc w organizacji piętnastej edycji koncertu pieśni wielkopostnych oraz wyraził wdzięczność występującym zespołom za kontynuowanie tradycji śpiewów wielkopostnych, wykonującym najstarsze, często już zapomniane pieśni o Męce Pańskiej.

Jedynie zespół Pogranicze nie mógł wziąć udziału w uroczystości, z uwagi na zaplanowany koncert w płockiej Bazylice Katedralnej na XXIII Festiwalu Muzyki Jednogłosowej.

 

Źródło: Starostwo Powiatowe w Suwałkach

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*