07.11.2013

Podróż w czasie [wideo]

Archiwalne zdjęcia i nagrania, mikrofilmy, zabytkowe negatywy, plakaty i kroniki z życia Suwałk można zobaczyć w Archiwum Państwowym. To pierwsza zorganizowana w tej placówce tak bogata wystawa audiowizualna.

Ekspozycja „Obrazy i dźwięki z przeszłości” ilustruje rozwój fotografii, technik zapisywania dźwięku i tekstu od lat 70-tych XIX wieku do czasów współczesnych. Na wystawie można więc zobaczyć portrety, pocztówki i scenki rodzajowe na kliszach z nitrocelulozy, ferrotypy, czyli pozytywy na blasze, diapozytywy (slajdy), dawne, ręcznie malowane albumy do zdjęć, kroniki pamiątkowe, plakaty propagandowe i wyborcze, a także posłuchać archiwalnych nagrań i obejrzeć pokaz fotografii znanego suwalczanom Tadeusza Smagacza. Ciekawostką jest np. pierwowzór widokówki – zdjęcie gabinetowe szlachcica Józefa Pióro. Fotografię sporządzono na papierze pokrytym warstwą albuminy z piany ubitych białek kurzych jaj z dodatkiem chlorku sodu lub chlorku amonu, albo nagranie audycji radiowej z 23 października 1946 roku. W tym dniu ulicami Suwałk przeszła defilada z okazji rocznicy wyzwolenia miasta. 

Wystawa została zorganizowana z okazji Światowego Dnia Dziedzictwa Audiowizualnego.

- Większość eksponatów pochodzi ze zbiorów Archiwum Państwowego w Suwałkach, ale można  również zobaczyć prywatne pamiątki przekazane w depozyt przez Józefa i Mirosława Taniewskich – mówi Tadeusz Radziwonowicz, dyrektor Archiwum Państwowego w Suwałkach.

- Dawne fotografie i nagrania, to bardzo „delikatne” eksponaty. Wymagają np. przechowywania w odpowiedniej temperaturze i wilgotności. Proces przygotowania ich do wystawy jest bardzo czasochłonny i wymaga dużej cierpliwości, ale chcemy, żeby wszystkie pamiątki przetrwały jak najdłużej – mówi Michał Witkowski, pracownik Archiwum.

Wystawa „Obrazy i dźwięki z przeszłości” będzie czynna do piątku,15 listopada. Można ją zwiedzać w godz. 8.00 – 15.00. Dodatkowo dziś, we wtorek i środę od godz. 8.00 do godz. 18.00, a w poniedziałek, 11 listopada od godz. 11.00 do 17.00.

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*