06.11.2013

Zagra gwiazda światowego formatu

Koncert wybitnej skrzypaczki Henryki Trzonek odbędzie się w piątek na Dużej Scenie Suwalskiego Ośrodka Kultury. Artystce na fortepianie będzie akompaniować Katarzyna Glensk.

Henryka Trzonek jest znaną na całym świecie artystką. Naukę gry na skrzypcach rozpoczęła już w wieku 6 lat u prof. Heleny Zarzyckiej w słynnej Szkole Muzycznej przy ul. Miodowej w Warszawie. Z wyróżnieniem ukończyła prestiżowe Konserwatorium Leningradzkie (później St. Petersburg), a następnie kontynuowala studia muzyczne w Królewskim Konserwatorium w Brukseli.  Trzonek koncertowała w wielu krajach europejskich, a także w Ameryce, Japonii i Chinach. Od 20 lat artystka współpracuje z pochodzącą z Kijowa pianistką Mirą Raitz, z którą występują pod nazwą „Duo Bacewicz”. Propagują utwory kompozytorów polskich i słowiańskich.

Koncert w Suwałkach artystka zatytułowała "Mamie in memoriam". Halina Kowalska, matka artystki, była znaną przed wojną wybitną wiolonczelistką żydowskiego pochodzenia. Koncertowała m.in. z Władysławem Szpilmanem. W czasie II Wojny Światowej H. Kowalska przeżyła zagładę prawie całej swojej rodziny. W 1933 r. wyszła za mąż za altowiolistę Henryka Trzonka. Podczas okupacji niemieckiej występowała wspólnie z nim na tajnych i jawnych koncertach muzyki kameralnej. 3 grudnia 1943 r. Henryk został rozstrzelany w egzekucji ulicznej. Po wyzwoleniu Halina Kowalska rozpoczęła w 1945 r. pracę w Polskim Radiu. Była współzałożycielką Warszawskiej Orkiestry PR. Przez 25 lat pełniła w niej funkcję koncertmistrza. Równocześnie występowała jako solistka i była członkiem zespołów kameralnych. Po wydarzeniach marcowych 1968 r. była szykanowana z powodu pochodzenia żydowskiego i wskutek tego w 1970 r. opuściła Polskę, udając się na emigrację do Danii. Zmarła w Kopenhadze 14 lutego 1998 r. Kowalska powiedziała kiedyś o sobie: – Miałam w życiu dwie pasje: muzykę i radio. Jej trzecią pasją była rodzina – wychowała trójkę wspaniałych dzieci: wiolonczelistkę Lucynę Trzonek Lange, skrzypaczkę Henrykę Trzonek i (z drugiego małżeństwa) Andrzeja Zalewskiego – poetę, autora tekstów piosenek, bibliotekarza Królewskiej Biblioteki w Kopenhadze.

Koncert Henryki Trzonek w Suwałkach ma być właśnie upamiętnieniem życia i dokonań jej matki. Początek koncertu jutro o 14.00 na Dużej Scenie Suwalskiego Ośrodka Kultury przy ul. Papieża Jana Pawła II. Bilety w cenie 16 zł. do nabycia w kasie SOK.

 

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*