05.10.2020

Są pieniądze na rozwój usług elektronicznych w administracji. Oferta dla gmin, instytucji, spółek

Praca zdalna, nauka zdalna w szkołach i przedszkolach, usługa świadczona drogą elektroniczną – to chyba najpopularniejsze pojęcia ostatniego półrocza.

Pandemia koronawirusa przyspieszyła proces przenoszenia części naszego życia do Internetu. Za tą zmianą starają się nadążać samorządy terytorialne, urzędy i instytucje gmin i powiatów oraz współpracujące z nimi jednostki administracji rządowej. Mieszkańcy i przedsiębiorcy, uczniowie i rodzice coraz częściej proszeni są o kontakty wyłącznie drogą elektroniczną. Z drugiej strony, oczekują szybkiego Internetu oraz stworzenia możliwości, narzędzi, dzięki którym bez wychodzenia z domu lub firmy spełnią życiowe i zawodowe potrzeby – przez Internet załatwią wiele spraw, złożą wnioski, dokonają płatności.

W dobie pandemii widać ogrom potrzeb i możliwości współdziałania, choćby w wymianie informacji i danych między samorządowymi jednostkami służby zdrowia, inspekcją sanitarno-epidemiologiczną i policją. Całe rodziny czy nawet społeczności kierowane na kwarantannę czy poddawane dodatkowym obostrzeniom spodziewają się, że szeroko rozumiana administracja, gospodarka komunalna uruchomi elektroniczne biura obsługi klienta.

Z pomocą dla jednostek samorządu terytorialnego i ich instytucji posiadających osobowość prawną, związków czy też porozumień  jednostek samorządu terytorialnego oraz jednostek administracji rządowej, a także partnerstw jednostek administracji  samorządowej i rządowej ruszył Zarząd Województwa Podlaskiego, który jeszcze do 30 października przyjmuje wnioski o finansowe wsparcie przedsięwzięć służących rozwojowi usług elektronicznych w administracji.

W przeznaczonej na pomoc puli środków, pochodzących z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, znajduje się 15 milionów zł. Dofinansowanie projektu może sięgnąć 85 procent.

Można zabiegać o pieniądze na aktualizację i integrowanie katalogu świadczonych e-usług, na ich zintegrowanie z usługami dostępnymi poprzez platformę ePUAP, na  przygotowanie elektronicznych wzorów dokumentów i formularzy.

Ważną usługą, którą można uruchomić lub rozwinąć dzięki środkom z tego konkursu  jest udostępnienie zasobów rejestrów publicznych innym podmiotom oraz klientom administracji na drodze elektronicznej. Mowa tu na przykład o przedsięwzięciu dotyczącym modernizacji i cyfryzacji ewidencji gruntów i budynków oraz jej ujednolicenie, projekcie polegającym na poprawie jakości danych o gruntach, budynkach i lokalach.

Dotacja może zostać przeznaczona na dostosowanie dokumentacji geodezyjnej i kartograficznej do wymogów prawa, na przekształcenie istniejących zbiorów do postaci cyfrowej, na budowę baz danych obiektów topograficznych, geodezyjnej ewidencji sieci uzbrojenia terenu oraz wdrażania zintegrowanego systemu informacji o nieruchomościach.

Niezbędnymi elementami przedsięwzięcia będą również zapewnienie interoperacyjności danych przestrzennych krajowej, regionalnej i lokalnej infrastruktury informacji przestrzennej, bezpieczeństwa danych i systemów teleinformatycznych oraz budowa i rozbudowa narzędzi informatycznych do przeglądania i udostępniania rejestrów publicznych.

Elementem projektu może być zakup i wdrożenie aplikacji czy oprogramowania zapewniającego elektroniczną dostępność urzędu i  jego usług dla osób z niepełnosprawnością oraz społeczności mniejszościowych, czy też rozwój niezbędnej infrastruktury informatycznej w administracji, albo promocja e-usług administracji publicznej.

Dofinansowanie można również uzyskać na zakup, wdrożenie i rozbudowę aplikacji i systemów bazodanowych, służących poprawie efektywności zarządzania oraz upowszechnianiu komunikacji elektronicznej w instytucjach publicznych.

Do realizacji wielu przedsięwzięć potrzebne będą zakupy – serwerów, komputerów, skanerów, drukarek oraz oprogramowania. W projektach trzeba będzie wykazać niezbędność poszczególnych inwestycji.

Wnioski, przypomnijmy, przyjmowane są do 30 października. Rozstrzygnięcie konkursu planowane jest na marzec 2021 roku.  

Link do konkursu TUTAJ

Wojciech Drażba

Fot. Ministerstwo Cyfryzacji

 

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*