29.08.2016

Festiwal, Rajd Odkrywców i obozy. Harcerskie podsumowanie wakacji [zdjęcia]

Harcerska Akcja Letnia dobiega końca. Harcerze ZHP z Hufca Suwałki tegoroczne wakacje mogą zaliczyć do udanych. Liczba wyjazdów i ich różnorodność sprawiły, że każdy mógł znaleźć coś dla siebie.

Wakacyjny nastrój można już było wyczuć w przeddzień rozdania świadectw, kiedy to zabrzmiały piosenki harcerskie i turystyczne na festiwalu „Garbasiowa Sosenka”. Impreza, mimo upału, cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem. Około stu harcerzy razem bawiło się przy piosenkach zapowiadających niezapomniane przygody na łonie natury. Najlepsi zostali nagrodzeni sprzętem sportowym. Festiwal został dofinansowany z budżetu Miasta Suwałk.

Pierwszy dzień wakacji był niezwykle aktywny. Ponad stuosobowa grupa harcerzy i ich rodziców spotkała się w Wigierskim Parku Narodowym, by sprawdzić umiejętności posługiwaniu się mapą,
a także zdobywać wiedzę na temat zmian klimatycznych rozwiązując rebusy, układając puzzle, szukając haseł  krzyżówki. Wspólna zabawa została zakończona ogniskiem.

W czasie wakacji harcerze zachwycali  się nie tylko pięknem Suwalszczyzny, lecz także innymi zakątkami Polski. Drużyna wędrownicza „Wilki” brała udział w ogólnopolskim Rajdzie Odkrywców PRO.

- Uczestnicy z Suwałk organizowali zajęcia dotyczące obyczajów szlacheckich i języka staropolskiego oraz brali udział w licznych i ciekawych warsztatach. Tego typu spotkania to nie tylko okazja do zdobywania wiedzy, to miejsce spotkań młodych, aktywnych i niezwykle twórczych ludzi, których łączy jedna myśl i przyświeca jeden cel – informuje pwd. Agnieszka Ruszewska,
zastępca komendanta ZHP Hufca Suwałki.

Obozy rozpoczął Szczep "Burza", który udał się do Czarnej Górnej. Piękne krajobrazy na długo zostaną w pamięci uczestników.  Kadra wyjazdu stanęła na wysokości zadania i mimo kaprysów pogody w ciekawy i niezwykle atrakcyjny sposób zagospodarowała czas podopiecznym. Wędrówki, wspólne zabawy, zdobywanie nowych umiejętności na stałe wpisały się we wszystkie obozy harcerskie.

Harcerskie lato to także służba. W czasie uroczystość  71. rocznicy Obławy Augustowskiej w Gibach, 17 lipca 2016 nie zabrakło również suwalskich harcerzy. W miejscu symbolicznego grobu Ofiar Obławy ks. biskup Romuald Kamiński odprawił mszę świętą w intencji poległych. Po licznych przemówieniach zostały złożone wieńce i zapalone znicze.

Kolejne przedsięwzięcia to dwa równoległe obozy, które odbyły się na bazie harcerskiej Garbaś.

 - Kolonia zuchowa oraz obóz harcerski to trafiony pomysł na wakacyjny wyjazd. Z oferty skorzystało ponad stu uczestników. Zuchy pod opieką ratownika uczyły się mądrze korzystać z wolnego czasu nad wodą, starsi natomiast poprzez sport, edukację i rekreację dowiedzieli się, jaką satysfakcję daje aktywny wypoczynek – wylicza A. Ruszewska.

Obie formy zostały dofinansowane z budżetu Miasta Suwałk.

Wiele jeszcze można wymieniać letnich akcji harcerskich, np. pomoc w zbiórce pieniędzy na rzecz Oddziału Neonatologicznego Szpitala Wojewódzkiego im. dr. Ludwika Rydygiera w Suwałkach, spotkanie z Norwegami i wymiana doświadczeń z zakresu promowania ochrony przyrody wśród organizacji młodzieżowych, udział w szkoleniach i kursach. Świadczy to o aktywności młodych ludzi.

Z Harcerskiej Akcji Letniej skorzystało  wielu młodych suwalczan.

- Było to możliwe dzięki poświęceniu kadry: kierownikom wypoczynku, opiekunom, osobom prowadzącym zajęcia. Należy wspomnieć,
że kadrę harcerską tworzą wykwalifikowani wolontariusze. Mamy nadzieję, że w przyszłym roku będzie tych akcji jeszcze więcej – podkreśla harcerka.

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*