27.07.2016

Nabór do szkół ponadgimnazjalnych. W I, II i III LO nieliczne miejsca wolne

Trwa druga tura naboru do szkół ponadgimnazjalnych. Kandydaci potwierdzają swoją pierwszą preferencję lub przenoszą dokumenty do innych szkół, dopełniają formalności. W III Liceum Ogólnokształcącym z Oddziałami Dwujęzycznymi odbywa się właśnie sprawdzian kompetencji językowych.

Trzy największe suwalskie licea nie mają problemu z zapełnieniem klas. Pozostały w nich jeszcze nieliczne miejsca wolne.

W I Liceum Ogólnokształcącym w nowym roku szkolnym młodzież będzie uczyć się w pięciu oddziałach, klasach:  AB, B, C, D i E. Klasa AB będzie połączeniem dwóch klas matematyczno-fizycznych - klasy A z rozszerzonym językiem angielskim i klasy B z rozszerzoną informatyką. 

- Decyzja o połączeniu została uwarunkowana wynikami naboru. W klasie A chciało uczyć się stosunkowo niewiele osób.  Przyjęliśmy dwanaście, natomiast do klasy B chętnych było aż za dużo. Dodatkowo w klasie A od drugiej klasy zostaną wprowadzane elementy rysunku technicznego z myślą o przyszłych studentach architektury – tłumaczy Andrzej Putra, zastępca dyrektora I Liceum Ogólnokształcącego w Suwałkach.

Oprócz dwóch klas matematyczno-fizycznych w I LO powstaną klasy: biologiczno-chemiczna (C), humanistyczna (D) i uniwersytecka AGH.

Do klasy AB przyjęto 25 osób – pozostało maksymalnie pięć miejsc wolnych. Tak samo wygląda sytuacja w klasie B. Do klasy C przyjętych zostało 27 uczniów, do klasy D – 25 uczniów, do 1 D – 25 uczniów, 1 E – 23 uczniów. (Dane mogły nieznacznie ulec zmianie).

W II Liceum Ogólnokształcącym pozostało pięć miejsc wolnych – trzy w klasie biologiczno-chemicznej z łaciną medyczną oraz dwa w klasie humanistycznej z multimediami.

- Od września uczniowie tej klasy będą uczyć się podstaw grafiki komputerowej – mówi Zbigniew Pawłowski, zastępca dyrektora Zespołu Szkół nr 2 w Suwałkach.

Dyrektor jest zadowolony z wyników tegorocznego naboru. Jak mówi, dla pierwszoklasistów przygotowano 140 miejsc, a zgłosiło się 200 chętnych.

O 40 miejsc więcej niż w II LO, czekało w tym roku na młodzież w III Liceum Ogólnokształcącym z Oddziałami Dwujęzycznymi. Absolwenci gimnazjum mogli wybierać spośród klas: matematyczno-fizyczno-informatycznej (1 A), biologiczno-chemiczno-matematycznej z językiem angielskim i francuskim (1B), biologiczno-chemiczno-fizycznej (1 C), klasy z rozszerzonym językiem polskim, angielskim i geografią (1D), klasy z rozszerzoną historią, wiedzą o społeczeństwie i językiem polskim (1E) oraz klasy ze zwiększoną liczbą godzin z geografii, matematyki i języka angielskiego (1 )F.  W każdej z klas przewidziano po 30 miejsc. Wolne miejsca są w trzech pierwszych klasach, najwięcej, bo 15 w klasie biologiczno-chemiczno-matematycznej z językiem angielskim (1 B). Po sześć wolnych miejsc pozostało jeszcze w klasach: 1 A oraz 1 E, trzy miejsca w 1 F oraz jedno w 1 C.

- Zgodnie z ustawą osoby, które chcą uczyć się w klasie dwujęzycznej, muszą najpierw zdać sprawdzian kompetencji językowych – mówi Alicja Węsierska –Kwiecień, dyrektor Zespołu Szkół nr 1 w Suwałkach. - Pierwszy sprawdzian odbył się w maju, w środę odbywa się jego druga odsłona, ponieważ nie wszyscy gimnazjaliści zdążyli. Ci, którzy przystępują do tego sprawdzianu, trafią właśnie do klasy 1 B. Dlatego też trudno określić, ile w ostateczności będzie miejsc wolnych – tłumaczy.

Komplet jest w klasie 1 C, która od lat cieszy się dużym zainteresowaniem oraz w klasie 1 D z rozszerzonym językiem polskim, geografią i językiem angielskim.

- Uważam, że obecny system jest dla młodzieży niekorzystny. Młodzi ludzie, właściwie jeszcze dzieci, muszą bardzo szybko podjąć decyzję dotyczącą dalszej przyszłości. Nauka w pierwszej klasie jest bardzo ogólna, natomiast od drugiej klasy już bardzo specjalistyczna, a nawet maturzyści nie do końca wiedzą, jaki zawód chcą wybrać. Dlatego też zachęcam, aby przyjść, porozmawiać osobiście – mówi A. Węsierska –Kwiecień.

Dyrektor krytycznie ocenia również czas trwania naboru, który w tym roku trwa właściwie całe wakacje.

- Absolwenci gimnazjów chcieliby jak najwcześniej wiedzieć, do której szkoły pójdą od września. Rodzice również niecierpliwie czekają na wyniki – mówi.

Terminy naboru ustala kuratorium oświaty.

W IV LO przy ul. Szpitalnej nie powstanie pierwsza klasa. Chęć podjęcia nauki zadeklarowało zbyt mało osób. Od września funkcjonować będzie tam jedynie klasa trzecia.

- Później zapewne IV LO przestanie istnieć – mówi Piotr Zieliński, dyrektor ZS nr 3 w Suwałkach.

Ponad trzydzieści wolnych miejsc czeka w mundurowym Liceum Ogólnokształcącym Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Białymstoku z siedzibą w Suwałkach. Szkoła może przyjąć maksymalnie 72 osoby, zgłosiło się 37.

Kilkanaście wolnych miejsc jest w VI Liceum Ogólnokształcącym w Zespole Szkół Sióstr Salezjanek. Powstanie tam jedna klasa – przyrodnicza, humanistyczna, albo łączona.

Warunki do przyjęcia aż 210 uczniów ma VII Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi przy Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Suwałkach. Do 27 lipca chęć podjęcia tam nauki zadeklarowały 53 osoby. Największym zainteresowaniem cieszyły się klasy: wojskowo-policyjna z rozszerzoną geografią, WOS-em i językiem angielskim, klasa biologiczno-chemiczna oraz biologiczno-chemiczna dwujęzyczna.

Postępowanie uzupełniające do szkół ponadgimnazjalnych zakończy się 18 sierpnia.

 

(just)

Zdjęcie: III LO w Suwałkach

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*