23.06.2015

Symbole Światowych Dni Młodzieży w Suwałkach

Od 14 czerwca w Diecezji Ełckiej trwa peregrynacja Symboli Światowych Dni Młodzieży. We wtorek o godz. 15.00 Krzyż ŚDM i ikona Matki Bożej „Salus Populi Romani” (MB „Zbawicielki Ludu Rzymskiego”) przyjadą do Suwałk. Nad Czarną Hańczą będą do godz. 14.00 w środę.

Po przywitaniu przed kościołem NSPJ – suwalskim Sanktuarium Miłosierdzia Bożego – symbole wniesione zostaną do świątyni, gdzie odmówiona będzie Koronka do Miłosierdzia Bożego. Pół godziny później krzyż i ikona przeniesione zostaną do muszli w parku Konstytucji 3 Maja. Tam zaplanowano godzinny koncert ewangelizacyjny oraz ewangelizację  w wykonaniu suwalskiej młodzieży. O 17.00 przy pomniku Jana Pawła II rozpocznie się msza, której przewodniczył będzie i homilię wygłosi bp Jerzy Mazur, ordynariusz Diecezji Ełckiej.

Po mszy, ok. godz. 18.30 na ulicach miasta i uliczkach suwalskich osiedli mieszkaniowych (trasa sprzed pomnika Jana Pawła II do kościoła św. Wojciecha) odprawiona będzie Droga Krzyżowa.

O godz. 20.00 wierni z krzyżem i ikoną przejdą "Drogą Światła" do Starego Folwarku, gdzie nad jeziorem Wigry nastąpi odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych. Następnie symbole ŚDM łodzią przewiezione zostaną do Wigier (dla wiernych podstawiony będzie autokar) i o północy, w wigierskim klasztorze, rozpocznie się Pasterka. Po niej powrót do Suwałk autokarem.

W środę Krzyż ŚDM i ikona odwiedzą suwalskie szkoły (8.30-9.15 – ZSS im. JP II; 9.30-10.15 w muszli spotkanie dla uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych z centrum miasta; 10.30-11-15 ZSCKR przy ul. Ogrodowej), a także szpital (g. 11.30-12.30) i Areszt Śledczy (g. 13.00-13.45).

Po zakończeniu peregrynacji w Suwałkach symbole ŚDM przewiezione zostaną do Olecka.

Kila zdań o symbolach ŚDM:

Krzyż Światowych Dni Młodzieży wykonany został w roku 1983 na rozpoczęcie Roku Świętego Jubileuszu Odkupienia, a po jego zakończeniu Jan Paweł II przekazał go młodzieży, która z taką prośbą zwróciła się do papieża. 

„Powierzam wam znak Roku Jubileuszowego – Krzyż Chrystusa. Nieście go na cały świat jako znak miłości Pana Jezusa do ludzkości i głoście wszystkim, że tylko w Chrystusie umarłym i zmartwychwstałym jest zbawienie i odkupienie” – 22.04.1984 w Rzymie mówił do młodzieży Jan Paweł II.

Ikona Matki Bożej „Salus Populi Romani” należy do najbardziej czczonych wizerunków Maryi we Włoszech. Przydomek „Wybawicielka Ludu Rzymskiego” sięga VI wieku, kiedy to Rzym nawiedziła epidemia dżumy. W 590 roku obraz ten ulicami Rzymu, w procesji błagalnej o ocalenie miasta, niósł papież Grzegorz Wielki. Właśnie w czasie tej procesji papież ujrzał na niebie anioła chowającego karzący miecz i wkrótce po tym objawieniu  epidemia ustąpiła. Obraz znajduje się w bazylice Santa Maria Maggiore.

Na Światowych Dniach Młodzieży w roku 2000 obraz ten został umieszczony na papieskim ołtarzu. Trzy lata później w orędziu do młodych Jan Paweł II napisał: „Maryja jest wam dana, by pomóc wejść w bardziej szczery i osobisty kontakt z Jezusem. Swoim przykładem Maryja uczy was utkwienia spojrzenia w Tym, który ukochał nas jako pierwszy”.        

Fot. www.diecezjaelk.pl

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*