12.05.2017

Puńsk. Dwa jubileuszowe koncerty

W sobotę, 13 maja o 18.00 w skansenie w Puńsku rozpocznie się koncert z okazji jubileuszu 20-lecia zespołu folklorystycznego Alna. Z kolei koncert z okazji 60-lecia chóru Dzukija odbędzie się 14 maja o godz. 14 w Domu Kultury Litewskiej w Puńsku.

Zespół folklorystyczny Alna powstał z inicjatywy zespołu rodzinnego Boćwińskich, kultywującego głębokie tradycje litewskiego śpiewu tradycyjnego z okolic Puńska i Sejn.

Obecnie, to grupa pracującej i uczącej się młodzieży, która śpiewa, tańczy, gra harmonii, skrzypcach, bębnie, dudach, gęślach.

Zespół uczestniczy zarówno w imprezach organizowanych na Sejneńszczyźnie, jak i za granica. Koncertował m.in. na Łotwie, Estonii, Białorusi. Zespół prezentował się też m.in. podczas Święta Pieśni w Wilnie oraz na przeglądach i festiwalach w Niemczech (Varen, „Święto lnu” w Schale) i Francji (Grande Synthe). Od 1997 roku zespół działa pod patronatem Stowarzyszenia Litewskiej Kultury Etnicznej w Polsce. Jest zdobywcą nagród na Festiwalach Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu nad Wisłą.

Zespół Folklorystyczny Alna w swoim repertuarze ma litewskie pieśni i tańce z okolic Puńska i Sejn oraz kilku regionów.   Podczas koncerty można będzie usłyszeć m.in. starodawne litewskie pieśni sutartines oraz brzmienie gęśli, tradycyjnego instrumentu litewskiego.

Sutartines, to jeden z najstarszych sposobów wykonywania pieśni. Ich nazwa pochodzi od rdzenia „sutarti” – „stworzyć harmonię”. Specjaliści twierdzą, że sutartines to rodzaj pogańskiej muzyki religijnej. Jej korzenie sięgają pogańskiej Europy sprzed tysięcy lat. Sutartines zostały w 2010 roku wpisane na listę Arcydzieł Ustnego i Niematerialnego Dziedzictwa Ludzkości UNESCO.

Chór Dzūkija (działa od 1957 r.) – liczy 26 członków – osoby dorosłe. Chór czterokrotnie (1994, 1998, 2003, 2009 r.) uczestniczył w Święcie Pieśni w Wilnie, kilkakrotnie śpiewał dla najwyższych władz RP i RL w Polsce i w Litwie, uczestniczył w Festiwalach chórów w Litwie. Nagrał 2 kasety i 1 płytę CD. Kierownik – Vidas Simanauskas z Alytus.  Podczas koncertu 14 maja będzie można zobaczyć i usłyszeć także zaprzyjaźnione zespoły z Artusa, na Litwie.

Wstęp na oba koncerty bezpłatny.

 

WYG

Fot. //etnopunskas.pl

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*