09.05.2017

Suwałki międzynarodową stolicą gospel. III Soulwałki Gospel Workshop już od piątku

Już w najbliższy weekend 12-14 maja Suwałki zmienią się w gospelową stolicę Polski, a nawet Europy. Jubileusz dwudziestu lat pracy artystycznej właśnie w Suwałkach będzie świętował znany wokalista i kompozytor gospel Phillip Carter ze swoim chórem, wyjątkowy koncert da charyzmatyczny Mark Beswick, a Suwałki Gospel Choir będzie świętował dziesięć lat istnienia. Koncerty, podczas których na scenie pojawi się jednocześnie nawet ponad sto osób, poprzedzą warsztaty.

- Od trzech lat przed występami organizujemy warsztaty gospel. Skupiamy się na autorskich kompozycjach wybranego muzyka. Trzy lata temu wybraliśmy Norrisa Garnera, w ubiegłym roku Philipa Cartera, a teraz Marka Beswicka. Mark Beswick jest uznanym brytyjskim wokalistą gospel i kompozytorem. Tworzy zarówno nostalgiczne ballady, jak i bardzo żywiołowe pieśni uwielbienia w nurcie „calypso” – mówi Anna Szafranowska, organizatorska Soulwałki Gospel Workshop, założycielka chóru gospel w Suwałkach.

 

Anna Szafranowska, Fot. Marta Orłowska

Czytaj też: [07.05.2017] Uczą sie śpiewać gospel pod okiem mistrza [zdjęcia]

Na warsztaty przyjedzie kilkadziesiąt osób z całej Polski, a także z Rygi na Łotwie.

- Będziemy gościć indywidualne osoby i grupy z Ełku, Białegostoku. Zapowiadali się wokaliści z Litwy, z Warszawy przyjedzie chór Soul Connection z Beatą Stasiak. W warsztatach weźmie też oczywiście udział Suwałki Gospel Choir – mówi Szafranowska.


Warsztaty z Michelle John w 2016 roku

 

Inauguracja festiwalu odbędzie się w piątek, 12 maja koncertem Suwałki Gospel Choir. Po nim z koncertem „Noc uwielbienia” wystąpi chór gospel Sounds of Victory z Waszyngtonu, pod dyrekcją Phillipa Cartera.

- Będzie to wyjątkowa okazja, aby zobaczyć i usłyszeć na żywo oryginalny chór gospel ze Stanów Zjednoczonych. Muzycy przyjeżdżają do Polski tylko na ten jeden koncert – mówi Anna Szafranowska. - Goszczący na ubiegłorocznej, drugiej edycji Soulwałki Gospel Workshop Philip Carter bardzo pozytywnie wypowiadał się o Suwałkach i Suwalskim Ośrodku Kultury. Sam wyszedł z propozycją zorganizowania koncertu z okazji dwudziestu lat istnienia swego zespołu w Suwałkach.

Chór Philipa Cartera dotychczas można było zobaczyć tylko na dużych festiwalach gospel. Do Polski muzycy przyjadą dopiero po raz drugi. Kilka lat temu występowali na festiwalu „7xGospel” w Krakowie.

- „Sounds of Victory” wystąpi u  nas w prawie pełnym, osiemnastoosobowym składzie. Zaśpiewają swoje autorskie kompozycje. Akompaniować będzie ceniony „Holy Noiz”. Zespół występował już w Suwałkach. Po Światowych Dniach Młodzieży muzycy mieli bardzo dużo koncertów. O aranżacje, podobnie już jak od trzech lat zadba Szymon Markiewicz z Krakowa.

 

Podsumowaniem Festiwalu będzie Koncert Finałowy w niedzielę, 14 maja. Wystąpią  Mark Beswick, Phillip Carter z chórem, Suwalska Orkiestra Kameralna, zespół Holy Noiz i uczestnicy warsztatów.

Na scenie pojawi się około 120 osób. Gościnnie do jednego utworu zatańczy hip - hopowy zespół „Dotyk” Ewy Niedźwieckiej. Uatrakcyjnieniem koncertu będą również fotografie Suwalskiej Grupy Twórczej pod kierunkiem Andrzeja Zujewicza. Podobnie jak w latach ubiegłych pojawi się również preludium instrumentalne z polskim akcentem. Pracuje nad nim Szymon Markiewicz.

- Chcemy pokazać gościom trochę polskiej tradycji i kultury. Podczas pierwszego festiwalu pojawił się fragment utworu „Miała Babuleńka”, motyw ludowy. W ubiegłym roku Zespół Pieśni i Tańca Suwalszczyzna zatańczył oberka, a w tym roku będzie to walc. Soulwałki Gospel Workshop to projekt interdyscyplinarny. Takie od początku były jego założenia – wyjaśnia A. Szafranowska.

Muzyka gospel przenika się z innymi gatunkami muzycznymi – sporo w niej jazzu, soulu.

- Dlatego też staramy się, aby koncerty różniły się od siebie. Trzy lata temu mieliśmy bardzo klasyczne oratorium Norrisa Garnera, z czytanymi po kolei opisami dni stworzenia świata. Była to prapremiera światowa. W czerwcu ukaże się płyta z nagraniem z tego koncertu. Film z Oratorium wyemituje w Stanach jedna z prywatnych telewizji. Rok temu podczas Soulwałki Gospel Workshop pojawiło się dużo jazzu, a w tym usłyszymy sporo ballad i rytmiczne calypso – zapowiada Szafranowska.

Utwór wykonywany rok temu przez Norrisa Garnera i Michelle John został zgłoszony do prestiżowego konkursu Top 25 w Stanach Zjednoczonych. Raz do roku w USA specjalna kapituła wybiera spośród kilkuset piosenek gospel te najlepsze. Powstaje z nich składanka. Na tegorocznej płycie pojawi się napis Philip Carter, Michelle John, tytuł utworu, Suwałki Live i Suwalska Orkiestra Kameralna.

- To olbrzymi sukces. Wielka promocja Suwałk. Jestem z tego bardzo dumna. Bardzo ważne dla mnie jest również to, że osoby, które śpiewały z nami od początku chóru, pozostają w tej muzyce. Nawet jeśli zmieniają miejsce zamieszkania, przeprowadzają się do innych miast, szukają chórów gospel, chętnie przyjeżdżają do nas na warsztaty – mówi.

 (just)

 

III Soulwałki Gospel Workshop
Piątek-niedziela, 12-14.05.2017

Sala im. A. Wajdy, ul. Jana Pawła II 5

„10 lat Suwałki Gospel Choir” koncert jubileuszowy oraz „Noc uwielbienia” Phillip Carter & SOV
Piątek, 12.05.2017, godz. 19:00, bilety: 15 zł */30 zł 
KUP TERAZ >> lub w kasie SOK

Koncert Finałowy Mark Beswick Praise & Worship
Niedziela, 14.05.2017, godz. 18:00, bilety: 35 zł 
KUP TERAZ >> lub w kasie SOK

Cena przy zakupie biletu na koncert Mark Beswick Praise & Worship – koncert finałowy III Soulwałki Gospel Workshop (14.05). Bilety w promocyjnej cenie dostępne w kasie SOK.

W sobotę, 13 maja o godz. 21.00, Lobby Bar Hotelu LOFT 1898***, jam session z udziałem gwiazd festiwalu i zaproszonych gości.

Wstęp wolny!

 

 

Zapraszamy do udziału w konkursie, w którym można wygrać dwa podwójne zaproszenia na oba koncerty! Więcej informacji w zakładce KONKURS DNIA.

 

 

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*