24.02.2024

Gmina Suwałki dołoży się do remontu dróg Magdalenowo - klasztor w Wigrach i Nowa Wieś - Okuniowiec

Gmina Suwałki ponownie dofinansuje budowę i projekty budowy dróg powiatowych. Stosowne umowy podpisał z władzami powiatu Zbigniew Mackiewicz, wójt gminy Suwałki.

Chodzi o bardzo istotne i oblegane odcinki. Gmina w stu procentach sfinansuje bowiem projekt budowy drogi z ciągiem pieszo-rowerowym z Magdalenowa do Pokamedulskiego Klasztoru w Wigrach. To uczęszczana przez turystów i miejscowych trasa do perły architektury i najcenniejszego zabytku sakralnego Suwalszczyzny. Droga zniszczona i wąska, a jej położenie sprawia, że projekt będzie wyzwaniem. Gminny samorząd przeznaczy na ten cel 75 tysięcy złotych.

Druga oczekiwana inwestycja to rozpoczęty już remont drogi Nowa Wieś -Okuniowiec, na co gmina przeznaczy milion 600 tysięcy złotych, a całkowity koszt wyniesie 9 milionów.

Samorząd powiatowy pracuje nad remontem trasy na całym odcinku, aż do Suwałk. Władze muszą jednak poczekać na działania PKP, które planuje przebudowę torowiska.

Gmina wesprze też kwotą 100 tysięcy złotych budowę chodnika w Brodzie Małym oraz kwotą około 400 tysięcy złotych wymianę nawierzchni w miejscowości Białe.

Jak podkreślał Zbigniew Mackiewicza, wójt gminy Suwałki, dofinansowanie to efekt dobrej współpracy z powiatem i odpowiedź na potrzeby mieszkańców. Gmina od lat dofinansowuje prace na drogach powiatowych. Witold Kowalewski, starosta suwalski przypomniał, że podobny finansowy mariaż miał miejsce podczas budowy wielu innych dróg np. w Potaszni czy Płocicznie Tartak.

W podpisaniu umów uczestniczyła też Beata Kożuchowska, radna i sołtys Nowej Wsi oraz Artur Łuniewski, wicestarosta suwalski.

 

Źródło: Gmina Suwałki

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*