25.04.2024

Puńsk. Konferencja inauguracyjna Europejskiej Grupy Współpracy Terytorialnej Polska i Litwa

W czwartek, 25 kwietnia w Puńsku odbywa się Konferencja inauguracyjna Grupy Współpracy Terytorialnej „Polska i Litwa Międzypaństwowa Strefa Funkcjonalna”.

Tworzą ją litewskie rejony łoździejski, kalwaryjski i wyłkowyski oraz polskie gminy Puńsk, Rutka-Tartak, Giby, Krasnopol, Jeleniewo, Szypliszki, gmina wiejska Sejny, Wiżajny oraz miasto Sejny.

W konferencji biorą udział liderzy litewskich i polskich gmin przygranicznych, wojewoda podlaski, przedstawiciele sejmiku wojewódzkiego,

Uczestników konferencji przywitali Witold Liszkowski, wójt gmin Puńsk oraz Ausma Miškiniene, mer rejonu łoździejskiego.

Genadijus Mackelis, szef konsulatu Republiki Litewskiej w Sejnach, przedstawił informację o współpracy litewsko-polskiej oraz statystyczne wskaźniki współpracy gospodarczej.

Szef konsulatu zauważył, że ostatnio, wraz z pogarszaniem się sytuacji geopolitycznej, Litwa i Polska stają się liderami, którzy wspólnie mogą nie tylko wpływać na decyzje głównych europejskich państw, ale także w rzeczywistości doceniają zagrożenia, jakie pojawiają się w regionie.

Na zakończenie konferencji zostanie wybrany zarząd Europejskiej Grupy Współpracy Terytorialnej i jej przywódcy. Decyzje w sprawie dalszych działań będą również podejmowane oraz omówione projekty, które będą wspólnie  zrealizowane w najbliższej przyszłości.

Inicjatywa pojawiła się, już w 2018 roku. W maju 2023 roku merowie litewskich rejonów łoździejskiego, kalwaryjskiego i wyłkowyskiego oraz wójtowie polskich gmin Puńsk, Rutka-Tartak, Giby, Krasnopol, Jeleniewo, Szypliszki, gminy wiejskiej Sejny, Wiżajn oraz burmistrz miasta Sejn podpisali deklarację o utworzeniu Europejskiej Grupy Współpracy Terytorialnej „Polsko-Litwa transgraniczna strefa funkcjonalna”.

Podpisanie tej umowy zostało zatwierdzone wcześniej przez rady gmin. Potem czekano na zgodę MSZ obu krajów.

W lutym 2024 roku wojewoda podlaski Jacek Brzozowski przekazał decyzję  Ministerstwa Spraw Zagranicznych dot. zgody na utworzenie Europejskiego Ugrupowania Współpracy Terytorialnej "Polsko-Litewski transgraniczny obszar funkcjonalny". Dzięki niej poszczególne podmioty będą mogły m.in. pozyskiwać fundusze europejskie na wspólne projekty.

Siedzibą Europejskiej Grupy Współpracy Terytorialnej Polska i Litwa jest Puńsk.

 

Do tematu wrócimy.

WYG

Fot: Konsulat RL w Sejnach

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*