16.02.2024

W jeden dzień oszuści okradli suwalczan na 220 tys. złotych

Policjanci otrzymują kolejne zgłoszenia od oszukanych osób. Tylko wczoraj zgłosiło się 4 mieszkańców powiatu suwalskiego, którzy padli ofiarą oszustów. Suwalczanka uwierzyła, że znajoma informuje ją o wygranej i chcąc odebrać pieniądze wykonywała polecenia oszusta. Inne dwie osoby chciały zainwestować w kryptowaluty.

Tylko wczoraj do suwalskich policjantów zgłosiły się cztery osoby, które zostały oszukane w sieci.

Kobieta odebrała wiadomość od znajomej z portalu społecznościowego. Zapytana o numer telefonu podała go. Rzekoma znajoma poinformowała ją, że wygrała 1700 złotych. Aby odebrać wygraną, kobieta musiała przesłać zdjęcie karty bankomatowej. Czujna suwalczanka dopytywała się ,,znajomej”, czy to nie jest oszustwo. Otrzymała informację, że "znajoma" też tak zrobiła i wygrała. Następnie kobieta podała numer klienta i hasło do swojego konta. W międzyczasie potwierdzała transakcje, ciągle tym samym hasłem. W trakcie procederu odebrała telefon z banku. Pracownik pytał, czy jest świadoma kredytu, który zaciąga. Kobieta zajęta innymi obowiązkami potwierdziła swoje dyspozycje bankowe. Niestety, dopiero po fakcie dowiedziała się, że konto jej koleżanki na portalu społecznościowym zostało przejęte przez oszustów. Suwalczanka zamiast odebrać wygraną straciła 38 tysięcy złotych.

Kolejna z oszukanych osób zainteresowała się reklamą internetową, oferującą możliwość zarobku. Chodziło o inwestycje w ropę i gaz. Z seniorką skontaktował się telefonicznie fałszywy doradca inwestycyjny, który oferował kobiecie pomoc i opiekę przy dokonywaniu poszczególnych inwestycji. Aby suwalczanka mogła rozpocząć inwestowanie, fałszywi doradcy twierdzili, że musi przelać wartość minimum 1000 złotych na wskazane konto. Suwalczanka, myśląc, że inwestuje, przelała tam podaną kwotę. Następnie, wykonując poszczególne polecenia rzekomych doradców finansowych, kobieta zainstalowała na swoim komputerze wskazaną przez oszustów aplikację do zdalnej obsługi urządzenia. W ten sposób przestępcy uzyskali dostęp do kont kobiety. W międzyczasie kobieta dostawała informacje, dotyczące inwestycji. Wszystko wyglądało profesjonalnie. W efekcie oszuści wypłacili z jej kont wszystkie oszczędności. W wyniku działań oszustów seniorka straciła łącznie ponad 170 tysięcy złotych.

Kolejne dwie osoby także zgłosiły, że zostały oszukane podczas inwestowania w kryptowaluty. Niestety, zarówno mężczyzna, jak i kobieta, przelali na wskazane przez oszustów konta pieniądze i już ich nie odzyskali. Łącznie stracili niemal 10 000 złotych.

 

Źródło: KMP w Suwałkach

udostępnij na fabebook
17.02.2024, 11:37:34

Xxx

Ludzie ,przez pazerność niczego nie nauczą się.

17.02.2024, 19:17:06

Janek

Nie rozumiem tylko jednego po co to zgłaszać policji oni i tak nic nie zrobią jedyne co mogą to za jakieś pół roku umorzą sprawe moze gdzieś w Polsce działa cyber policja ale nie są to Suwałki

Skomentuj:
nick*
komentarz*