01.02.2023

Wiceminister edukacji Dariusz Piontkowski z Ambasadorem Litwy o litewskiej szkole w Suwałkach

Sekretarz Stanu w MEiN Dariusz Piontkowski przyjął Eduardasa Borisovasa, Ambasadora Republiki Litewskiej w Warszawie.

W spotkaniu uczestniczyli również przedstawiciele środowisk litewskiej mniejszości narodowej w Polsce na czele z przewodniczącą Wspólnoty Litwinów w Polsce Jolantą Malinowską - Wiaktor.

Ambasador Eduardas Borisovas przedstawił plany utworzenia szkoły podstawowej z litewskim językiem nauczania w Suwałkach. Przybliżył podejmowane do tej pory działania na rzecz zapewnienia w Suwałkach oferty pełnej ścieżki edukacyjnej, od przedszkola, w związku obserwowanym wzrostem liczby mieszkańców należących do mniejszości litewskiej.

Dariusz Piontkowski zaprezentował zasady tworzenia i finansowania niepublicznych szkół prowadzących nauczanie w języku mniejszości narodowej. Podkreślił korzystne rozwiązania w zakresie dotowania ich działalności.

W trakcie spotkania poruszono szereg kwestii szczegółowych dotyczących funkcjonowania szkół dla uczniów mniejszości narodowych, w tym zaopatrzenia w podręczniki i ćwiczenia.

Częste zmiany programowe w polskim systemie oświaty spowodowały, że podręczniki do szkoły podstawowej, które zostały wydane przed laty, straciły swoją aktualność.

Jak już informowaliśmy, w ostatnich dniach 2022 roku za pieniądze litewskiego rządu Fundacja im biskupa Ananasa Baranuaskasa w Sejnach, jako organ założycielski placówki, kupiła w Suwałkach od prywatnego właściciela kamienicę przy ulicy Mickiewicza 5, sąsiadującej z LO im. M. Konopnickiej. W budynku po remoncie będzie mieściła się litewska szkoła. Pierwsza klasa ma tu uczyć się już w następnym roku szkolnym.

Ponadto złożony został wniosek do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji o przyznanie pieniędzy na wybudowanie niewielkiej sali gimnastyczno-widowiskowej z tyłu budynku przy Mickiewicza 5. Ona ma służyć zarówno na potrzeby edukacyjne, jak i kulturalne społeczności litewskiej w Suwałkach. Jest przy budynku 20-arowa działka, więc można dobudować skrzydło.

O wsparcie mniejszość litewska prosi także Ministerstwo Edukacji.

 

WYG

Źródło i fot: MEN: Wspólnota Litwinów w Polsce

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*