29.06.2020

Pływanie. Wszystkie zawody odwołane do września, później wielka niewiadoma

Suwalscy pływacy już trenują, ale na razie „idzie to ciężko”. Zawody, które w były w planie do rozegrania do września, w tym Igrzyska Olimpijskie i Paraolimpiada w Tokio, w której Polskę miała szansę reprezentować suwalczanka Joanna Mendak, zostały odwołane, a co dalej jest wielką niewiadomą.

- Tylko nasz dziś najlepszy zawodnik, reprezentant Polski, Filip Kosiński (na zdjęciu głównym) od 1 do 27 czerwca trenuje na obozie kadry w Łodzi. Jest to etap przygotowań kadry do przeniesionych z tego roku na 2021 Igrzysk Olimpijskich w Tokio – mówi Edward Dec, trener pływaków MUKS Olimpijczyk Suwałki. – Niestety, zawody, które miały być rozegrane do września zostały odwołane. Nowego kalendarza  nie ma, a to nie ułatwia nam planowania pracy treningowej, obciążeń. Na szczęście zawodnicy chętnie przychodzą na trening. W lipcu chcemy zorganizować trzytygodniowy obóz dochodzący połączony ze spływem kajakowym. W sierpniu też dwa-trzy tygodnie obozu. A co dalej? Mam nadzieję, że odpowiedź poznamy niebawem po opublikowaniu nowego terminarza imprez nie tylko krajowych, ale także międzynarodowych z udziałem Filipa Kosińskiego w biało-czerwonych barwach. 

Międzynarodowy Komitet Olimpijski poinformował, że XXXII Igrzyska Olimpijskie w Tokio rozpoczną się 23 lipca 2021 roku i potrwają do 8 sierpnia. Jeśli dopisze zdrowie to po raz czwarty o medale Paraolimpiady walczyć będzie suwalczanka, wychowanka Edwarda Deca Joanna Mendak.

Asia na światowych pływalniach zadebiutowała w roku 2002 na Mistrzostwach Świata w argentyńskim Mar del Plata skąd przywiozła dwa medale: srebrny i brązowy.

Na Paraolimpiadzie zadebiutowała w roku 2004 w Atenach i wywalczyła złoto na 100 m motyl. i brąz na 100 m dow. To wówczas polskich paraolimpijczyków, ku zaskoczeniu nie tylko podróżnych, ale przede wszystkim sportowców i działaczy na lotnisku Okęcie w Warszawie witała liczna ekipa z Suwałk, z ówczesnym Prezydnetem Suwałk śp. Józefem Gajewskim (na zdjęciu). Kolejne olimpijskie medale Asia przywiozła z Pekinu, Londynu.

W sumie ma na koncie 12 medali złotych (odpowiednio: 3 na IO, 7 na MŚ, 2 na ME), 9 srebrnych (1 IO, 5 MŚ, 3 ME) i 10  brązowych (2 IO, 5 MŚ, 3 ME). 

W 2008 roku za sukcesy i promowanie Polski na sportowych arenach świata Joanna Mendak przez Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego została odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, a w 2013 przez prezydenta Bronisława Komorowskiego Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, a jej trener Edward Dec Złotym Krzyżem Zasługi.             

tm, fot. archiwum suwalki24.pl        

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*