04.09.2013

Suwalscy kolarze mistrzami województwa

Zawodnicy Klubu Rowerowego MTB Suwałki długo i starannie przygotowywali się do tej imprezy, i ich trud nie poszedł na marne. W Maratonie Kresowym Szelment „W Krainie Ozów”, będącym zarazem mistrzostwami województwa w kolarstwie górskim, drużynowo zdobyli dwa złote medale – w półmaratonie oraz minimaratonie.

Malownicza, ale też niezwykle wymagająca trasa po górzystych terenach Suwalskiego Parku Krajobrazowego, ze startem i metą w centrum sportów zimowych WOSiR Szelment, przyciągnęła na start prawie pół tysiąca kolarzy z Litwy, Białorusi i Polski. Wszystkim bez wyjątku najmocniej dał się we znaki finiszowy podjazd pod Jesionową Górę. Olbrzymi wysiłek zrekompensowała satysfakcja z ukończenia wyścigu. Najlepszym nagrody wręczał mistrz olimpijski w skokach narciarskich Wojciech Fortuna.

Więcej zdjęć z zawodów - TUTAJ

Na najdłuższym, 70-kilometrowym dystansie ścigało się 113 zawodników. Wśród mężczyzn triumfował Sarunas Pacevicius z Kowna przed swoim rodakiem Domasem Manikasem, a kobiet – Izabela Kłosowska z Ogrodniczek.

Aż 200 kolarzy przystąpiło do liczącego 32 km półmaratonu. W nim suwalczanie zespołowo nie mieli sobie równych. Brąz zdobyła Iwona Tasior (pierwsza w kategorii Kobiety Fit), a tuż za podium uplasowała się Barbara Paszkowska (zwyciężczyni kat. Kobiety Sport). Trzecia w kat. Kobiety Super Fit była Maria Taraszkiewicz, na co dzień badmintonistka SKB.

W półmaratonie trzy medale wywalczyli nasi kolarze. W kategorii MK Weteran srebro zdobył Dariusz Kin, brąz – Eugeniusz Wawrzyn, a tuż za nim minął metę 70-letni Jerzy Broc, jeden z najlepszych w tej kategorii wieku lekkoatletów w kraju.

Drużynowy sukces w minimaratonie (4,5 km) suwalczanie zawdzięczają głownie indywidualnym sukcesom 10-letniego Michała Tasiora, srebrnego medalisty w kat. Dzieci i o rok starszej Dominiki Bobrowskiej, trzeciej w kat. Żak.

- Czuliśmy się gospodarzami największej imprezy kolarskiej na Suwalszczyźnie, chcieliśmy w nim wypaść jak najlepiej, i to się nam udało – mówi Stanisław Kamiński, prezes MTB Suwałki. – Nasz klub istnieje raptem od ośmiu miesięcy, a zdołaliśmy wystawić 30-osobową ekipę, której aż ośmiu reprezentantów stanęło na podium – dodaje.

Odniesiony „u siebie” sukces suwalscy kolarze postarają się powtórzyć w trzech zawodach kończących tegoroczny cykl Maratonów Kresowych, które zostaną rozegrane jeszcze we wrześniu w Supraślu, Augustowie i Mielniku.