24.04.2013

3 mln euro na rozwój terenów przygranicznych

Około 3 mln euro dofinansowania z UE mogą otrzymać m.in. samorządy, organizacje pozarządowe, uczelnie czy instytucje badawcze z terenów przygranicznych Litwy i Polski na projekty transgraniczne. Nabór wniosków potrwa do 20 maja.


Pieniądze pochodzą z Programu Współpracy Transgranicznej Litwa – Polska na lata 2007-2013.


Jak poinformował Radosław Kapela z sekretariatu technicznego programu, jest to najprawdopodobniej ostatni nabór na tego typu projekty w tej perspektywie finansowej. Dodał, że środki przeznaczone na ten konkurs mogą wzrosnąć - o ile znajdą się oszczędności z poprzednich naborów.

Konkurs swoim obszarem obejmuje tereny przygraniczne: w Polsce województwo podlaskie i warmińsko-mazurskie, na Litwie okręgi: Alytus, mariampolski, wileński, kowieński i tauroski. Skierowany jest m.in. do władz krajowych, regionalnych i lokalnych, organizacji pozarządowych, stowarzyszeń, fundacji, instytucji badawczych i szkoleniowych, szkół czy uniwersytetów.


Jak zaznaczono w ogłoszeniu o naborze wniosków, w projekcie musi uczestniczyć przynajmniej jeden partner z każdego kraju.


Wnioski dotyczyć mogą m.in. inwestycji związanych z transportem transgranicznym, przejściami granicznymi, energetyką czy infrastrukturą, innowacjami czy nowymi technologiami. Dofinansowanie otrzymają też ciekawe projekty wpływające na rozwój turystyki transgranicznej czy na zachowanie dziedzictwa kulturowego i historycznego.


Kapela powiedział, że szczególnie pożądane są projekty dotyczące połączenia miejscowości w danym kraju nowymi środkami transportu publicznego, sieciami energetycznymi czy komunikacyjnymi. Wnioski dotyczyć mogą np. tworzenia nowych ścieżek rowerowych, tras transportu publicznego, jak trasy autobusowe, czy budowy linii energetycznych, np. trakcji elektrycznych.


Minimalna kwota dofinansowania projektu to 100 tys. euro, a maksymalna 1 mln euro. Stanowi to 85 proc. całej wartości projektu.


udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*