Zapraszamy na relację na żywo


Wigry Suwałki


Promień Mońki

27.04.2024
18:00

05.08.2014

Fundusze unijne na odnawialne źródła energii

Właściciele gospodarstw domowych, rolnicy i przedsiębiorcy jeszcze w bieżącym roku będą szeroko wspierani z funduszy unijnych w zakresie inwestycji w Odnawialne Źródła Energii (w skrócie OZE). Na dotacje Unia Europejska przeznaczy 9 miliardów złotych.

  1. Czym odnawialne źródła energii i dlaczego Polska musi inwestować w tego typu instalacje.

OZE są przeciwieństwem energii elektrycznej, wytwarzanej z węgla kamiennego bądź brunatnego, energii gazowej, czy energii pozyskiwanej ze spalania ropy naftowej. Charakteryzuje się one tym, że ich wykorzystanie jest znacznie szybsze niż uzupełnianie zasobów, a jej źródła nie odnawiają się w krótkim czasie. Mają one jednak często negatywny wpływ na środowisko, a zasoby nieodnawialnych źródeł energii stopniowo maleją.

Odnawialne Źródła Energii to źródła energii, których używanie nie wiąże się z długotrwałym ich deficytem. Są ekologiczne, a korzystanie z nich nie szkodzi w takim stopniu środowisku jak energia nieodnawialna.

Do OZE zaliczamy: energię słoneczną (może być przetwarzana na prąd i ciepło), energię Ziemi (wykorzystywana w ciepłownictwie), energię wody (turbiny lub koło wodne), energię wiatru (produkcja prąsu), czy energia biomasy.

Rozwój OZE jest jednym z priorytetów wymienionych w dokumencie Polityka Energetyczna Polski do 2030 roku.  Inwestycje w Odnawialne Źródła Energii są priorytetem z kilku względów. Wymogi dotyczące redukcji emisji dwutlenku węgla stawiane przez UE wszystkim jej członkom mają na celu zmniejszenie ilości dostających się do środowiska pozostałości po wykorzystywaniu nieodnawialnych źródeł energii. Oprócz dbałości o środowisko, istotne są również koszty wykorzystywania odnawialnych i nieodnawialnych źródeł energii. Dzięki wykorzystaniu OZE zmniejszamy zużycie energii z nieodnawialnych źródeł, co wiąże się także z oszczędnością pieniędzy.

Korzystanie z OZE to dbałość o środowisko i przyszłe pokolenia a jednocześnie oszczędność pieniędzy

2.  Kto i w jaki sposób będzie mógł skorzystać z pomocy publicznej

Unia Europejska przeznaczy ponad 9 mld euro na dotacje w latach 2014 – 2020. Poza gospodarstwami domowymi, dużym wsparciem będą objęci przedsiębiorcy i rolnicy. To właśnie te podmioty będą największym beneficjentem środków finansowych. Wszelką pomoc będą mogły uzyskać te przedsięwzięcia, które będą związane z  wytwarzaniem energii z OZE, a także te, które będą budować sieci umożliwiające przyłączenia jednostek OZE do Krajowego Systemu Energetycznego.

Wsparcie będą mogły uzyskać również te inwestycje, które planują budowę instalacji do produkcji biokomponentów i biopaliw. Fundusze te będą dostępne w Programie Infrastuktura i Środowisko 2014-2020 i w programach regionalnych RPO. Dotacje na odnawialne OZE przewiduje również projekt Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Organizowane w każdej gminie spotkania z rolnikami oraz przedsiębiorcami  mają na celu przybliżenie zaplanowanych działań i zasad przyznania dotacji. Głównym celem tego programu jest poprawa konkurencyjności rolnictwa,  zrównoważone zarządzanie zasobami naturalnymi i działania w dziedzinie klimatu oraz zrównoważony rozwój terytorialny obszarów wiejskich.

Pomoc może być udzielana w formie: dotacji, w tym dopłat do oprocentowania kredytów bankowych, lub oprocentowanych pożyczek, lub częściowych umorzeń oprocentowanych pożyczek. Przedsiębiorcy, którzy spełnią określone warunki w zakresie ochrony środowiska (standardy ochrony środowiska UE i polskie ) będą mogli liczyć na dofinansowania rzędu 60%.

 

Autor: Szymon Mironowicz, IBE INVEST, www.ibe-invest.pl

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*