Zapraszamy na relację na żywo


KS Wasilków


Wigry Suwałki

04.05.2024
16:00

19.04.2017

Hub of Talents szansą dla młodych innowatorów

W środę, 19.04., w Parku Naukowo-Technologicznym Polska-Wschód w Suwałkach podsumowano wspólny projekt sześciu technoparków z województw podlaskiego i warmińsko-mazurskiego „Platforma startowa dla nowych pomysłów Hub of Talents”, którego głównym założeniem jest stworzenie korzystnych warunków umożliwiających młodym innowatorom łatwiejszą i szybszą realizację swojego pomysłu biznesowego.

W spotkaniu z mediami po konferencji wieńczącej przedsięwzięcie udział wzięli Czesław Renkiewicz, Prezydent Suwałk, Dariusz Bogdan, Prezes Parku Naukowo-Technologicznego Polska-Wschód w Suwałkach, Mariusz Szmidt, Koordynator Projektu ,,Hub of Talents” z ramienia Parku i przedstawiciele firm inkubowanych.

W suwalskim Parku szukało swojej szansy ponad trzydziestu młodych pomysłodawców. Do procesu inkubacji zakwalifikowanych zostało 11 pomysłów, z czego pięć zostało ulokowanych w PTNPW w Suwałkach. Pozostałych sześciu skorzystało ze wsparcia białostockiego i łomżyńskiego Parku. To dowód na istnienie dużego potencjału innowacyjnych pomysłów w regionie – mówił podczas spotkania z mediami  Dariusz Bogdan, Prezes Parku Naukowo-Technologicznego Polska-Wschód w Suwałkach. – Pomysły młodych innowatorów, ulokowanych w Suwałkach, dotyczyły m.in. projektowania oraz produkcji odzieży przeznaczonej dla osób niepełnosprawnych, oprogramowania dla branży energetycznej, nowatorskich przyrządów do rehabilitacji, inteligentnych aplikacji do obsługi firm autobusowych oraz innowacyjnej produkcji wyrobów mięsnych – wyjaśnił.

Udział w programie „Hub of Talents” niósł wiele korzyści. Szkolenia, warsztaty, indywidualny mentoring i coaching biznesowy, a także obsługa księgowa i prawna, czy też doradztwo podatkowe oraz wsparcie marketingowe – to usługi, z których młodzi przedsiębiorcy mogli skorzystać.

Cały czas narzekamy na odpływ młodzieży z naszego regionu, a przykład młodych przedsiębiorców, z którymi mieliśmy dziś okazję się spotkać pokazuje, że można tu działać, tworzyć, że to może być alternatywa dla wyjazdu za granicę – mówił Czesław Renkiewicz, Prezydent Suwałk. – Zarówno my jak i Park będziemy wspierali wszystkie takie inicjatywy – dodał Prezydent.

Przedsięwzięcia w ramach projektu „Platforma startowa dla nowych pomysłów Hub of Talents” mogą ubiegać się o wsparcie w ramach Programu Operacyjnego Polska Wschodnia 1.1.2 Rozwój startupów w Polsce Wschodniej. Odpowiednio przygotowany startup może pozyskać kwotę do 200 tys. euro, co znacznie może się przyczynić do powodzenia przedsięwzięć.

Firmy inkubowane:

Prognosis Sp. z o.o.

Firma zarządzana przez Joannę Konopko proponuje optymalizację produkcji, skierowaną do sektora energetycznego. Rozwiązanie trafnie przewiduje ilość oraz cenę energii elektrycznej. Oprogramowanie wykorzystuje autorską metodę, dzięki której uzyskujemy bardzo niską stopę błędów w porównaniu do konkurencyjnych rozwiązań.

Easy2Wear Sp. z o.o.

Tomasz Sawicki, niepełnosprawny ruchowo, wraz z przyjacielem ze studenckich lat – Mariuszem Dziczkowskim, opracowali i sprawdzili szereg systemów, które zasadniczo zmieniają podejście do tematu odzieży, przeznaczonej dla osób na wózkach. Z ich wiedzy wynika, że zwykła odzież powoduje spory dyskomfort w poruszaniu się na wózku inwalidzkim, naraża na ból i urazy. Tomasz i Mariusz nie stworzyli marki ubrań jedynie z potrzeb własnych. Zawsze widzieli potencjał tej strefy, przy działaniach projektowych w licznych organizacjach pozarządowych czy też w pracy zawodowej.


Theravibe Sp. z o.o.

Pomysłodawcą spółki jest Damian Chomicz, który pracuje jako fizjoterapeuta. Mariusz Cichocki to prawnik, obaj panowie spotkali się, kiedy Mariusz przyszedł do placówki znajomych specjalistów po poradę w sprawie produktów dla dzieci autystycznych. W placówce pracował Damian. Znajomi powiedzieli, że powinni się poznać i jak widać znali się na rzeczy, ponieważ spotkanie zaowocowało powstaniem firmy Theravibe Sp. z o.o. Wizja produktów wykiełkowała jako odpowiedź na potrzebę szybszej rehabilitacji osób niepełnosprawnych, terapii po złamaniach kości, a także, co zdarza się coraz częściej, lepszego i odprężającego snu.

Bastion Smaku Sp. z o.o.

Filip Łomżyński – Prezes Zarządu spółki Bastion Smaku odpowiada na pytanie jak powinna pachnieć i smakować prawdziwa wędlina. Utrata słuchu wyostrzyła u niego jedyny w swoim rodzaju, wyjątkowy zmysł smaku, a wsparcie i wyjątkowa kulinarna tradycja rodzinna przyczyniła się do rozwoju jego talentu. Firma zamierza wytwarzać i sprzedawać bardzo wysokiej jakości wędliny na bazie własnych wyszukanych receptur, bazujących jedynie na naturalnych przyprawach (ziołach, ekstraktach z suszu ziołowego, wysublimowanych octach winnych) oraz pieczołowicie dobranego do każdego produktu procesu technologicznego.

Future Trip Sp. z o.o.

Firma zaoferowała produkt dla przewoźników autobusowych, który służy do upraszczania kluczowych zadań firmy przewozowej. Narzędzia i rozwiązania zastosowane w systemie pozwalają na bardziej sprawną pracę przewoźnika, co przekłada się na zwiększenie efektywności kosztowej. Głównymi zaletami systemu są funkcje, które pozwalają na integrację z zewnętrznymi kanałami sprzedaży, system generowania elastycznych raportów, zautomatyzowanie wielu procesów sprzedażowych oraz intuicyjny i wygodny interfejs. Spółkę tworzą Karol Borkowski, Przemysław Truchan oraz Patryk Biedulewicz. Dwóch członków zespołu to informatycy, więc zajmują się głównie realizacją techniczną projektu, trzeci jest odpowiedzialny za organizację. Cały zespół pochodzi z Suwalszczyzny.

źródło: um.suwalki

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*