28.01.2017

INTERREG EUROPA - Trzeci nabór wniosków

Nabór, który rozpocznie się 1 marca i zakończy 30 czerwca 2017 roku, otwarty będzie we wszystkich priorytetach programu - w obszarach badań naukowych, postępu technologicznego i innowacji; konkurencyjności MŚP; gospodarki niskoemisyjnej oraz środowiska a także efektywnego gospodarowania zasobami. Już teraz są dostępne dokumenty obowiązujące wnioskodawców w trzecim naborze.

Prawdopodobnie nabór ten wyczerpie pulę środków Programu na lata 2014-2020. Przed naborem przewiduje się zwiększenie aktywności instytucji zagranicznych poszukujących partnerów z Polski, zainteresowanych przystąpieniem do projektów, co powinno wpłynąć na zwiększenie udziału polskich beneficjentów w tworzących się konsorcjach projektowych.

Program INTERREG Europa 2014-2020

INTERREG Europa 2014-2020 jest programem współpracy międzyregionalnej, którego głównym celem jest poprawa wdrażania polityki programów rozwoju regionalnego. Program został zatwierdzony przez Komisję Europejską 11 czerwca 2015 r.

Wspiera wymianę doświadczeń, wiedzy i dobrych praktyk dotyczących skutecznego kształtowania oraz wdrażania polityk i programów regionalnych. Jego głównym celem jest zwiększenie oddziaływania polityki spójności poprzez ulepszenie jej instrumentów (funduszy strukturalnych) wdrażanych w poszczególnych regionach UE. Budżet programu wynosi 359 mln euro. Projekty współpracy międzyregionalnej polegają na współpracy instytucji publicznych z różnych krajów europejskich przez 3 do 5 lat dotyczącej wybranego kierunku polityki regionalnej.

Obszar programu obejmuje 28 państw członkowskich Unii Europejskiej, a także Szwajcarię i Norwegię.

Instytucja zarządzająca: Région Nord-Pas de Calais, Francja.

Budżet programu: 359 mln euro z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Dofinansowanie dla polskich partnerów może wynieść do 85% kosztów kwalifikowalnych, z zastrzeżeniem możliwości obniżenia dofinansowania w przypadku wystąpienia pomocy publicznej

Priorytety programu:

Priorytet 1 „Badania i innowacje”;

Priorytet 2 „Konkurencyjność MŚP”;

Priorytet 3 „Gospodarka niskoemisyjna”;

Priorytet 4 „Środowisko i efektywne gospodarowanie zasobami”

Kto może składać wnioski?

- władze publiczne wszystkich szczebli,

- instytucje publiczne (podmioty prawa publicznego zgodnie z dyrektywą 2014/24/WE ws. zamówień publicznych), przykładowo, uczelnie, agencje rozwoju, instytuty itp.

- prywatne podmioty non profit posiadające osobowość prawną, przykładowo, uczelnie prywatne, izby, fundacje itp.

Na co można otrzymać dofinansowanie?

Program Interreg Europa nie jest programem infrastrukturalnym, wspiera projekty o charakterze miękkim.

Tematyka programu obejmuje wzmacnianie badań naukowych, rozwój technologiczny i innowacje, zwiększanie konkurencyjności MŚP, wspieranie przejścia na gospodarkę niskoemisyjną we wszystkich sektorach oraz ochronę środowiska i promowanie efektywnego gospodarowania zasobami.

Program umożliwia unowocześnianie polityk i programów rozwoju regionalnego. W ramach projektów wspierana jest wymiana doświadczeń i pogłębianie wiedzy wśród instytucji z Unii Europejskiej, Norwegii oraz Szwajcarii.

Współpraca nad wybraną dziedziną polityki, przykładowo tworzeniem warunków dla rozwoju innowacyjności, pozwala na zaplanowanie zmian w konkretnych instrumentach polityki (np. regionalnym programie operacyjnym). Przykładem wpływu na instrument polityki może być zmiana w systemie zarządzania regionalnym programem operacyjnym - nowe metody oceny wniosków lub zmiany w systemie naboru projektów do RPO.

Rezultatem może być także opracowanie koncepcji nowego projektu do finansowania ze środków programu regionalnego (RPO) lub krajowego (np. PO WER, PO Polska Wschodnia itp.), wprowadzenie zmian o charakterze strategicznym (np. dodanie do strategii nowego celu, zmiany/aktualizacje strategii, planów, zmiany w otoczeniu prawnym itp.).

Partnerstwo projektu powinno składać się przynajmniej z 3 partnerów, z których co najmniej 2 pochodzi z państw UE, jednakże rekomendowane partnerstwo powinno obejmować od 5 do 10 partnerów.

Wzór wniosku o dofinansowanie

Wniosek on-line jest dostępny na oficjalnej stronie programu Interreg Europa.

Wniosek można złożyć wyłącznie w czasie trwania naboru (1 marca - 30 czerwca 2017).

W Polsce informacji udziela Krajowy Punkt Kontaktowy Interreg Europa:

Ministerstwo Rozwoju

Departament Współpracy Terytorialnej

Wydział Współpracy Transnarodowej i Międzyregionalnej w Katowicach

Osoba do kontaktu: Anna Stol (tel. 32 253 90 08, e-mail:Anna.Stol@mr.gov.pl)

Informacje o programie Interreg Europa w języku polskim: www.ewt.gov.pl

Pomocnicze, polskie wersje umów są dostępne na stronie Ministerstwa Rozwoju.

Spotkania informacyjne

 7 lutego br. w Warszawie odbędzie się Krajowy Dzień Informacyjny na temat zasad trzeciego naboru. W programie planowane są wystąpienia: Wspólnego Sekretariatu, Krajowego Punktu Kontaktowego (MR), kontrolera wydatków, partnerów projektowych. Spotkaniu (tłumaczone symultanicznie) będą towarzyszyły konsultacje indywidualne z ekspertem z WS (w j. angielskim).

 Natomiast w dn. 22-23 marca br. na Malcie odbędzie się międzynarodowe forum poszukiwania partnerów. Rejestracja na wydarzenie możliwa jest za pośrednictwem strony http://www.interregeurope.eu/news-and-events/event/383/europe-let-s-cooperate/.

4 mln euro już rozdano dla naszego regionu

Przypomnijmy, że Wspólny Komitet Monitorujący Programu Współpracy Interreg V-A Litwa-Polska 2014-2020 zatwierdził. na posiedzeniu w Gołdapi pod koniec 2016 roku, do finansowania 29 projektów złożonych w I otwartym naborze wniosków. Spośród 108 wniosków o dofinansowanie złożonych w ramach I naboru, członkowie Komitetu wybrali do finansowania 29 polsko-litewskich projektów, które otrzymały najwyższą punktację podczas oceny jakościowej i wykazały się wartością dodaną w obszarze transgranicznym.

Całkowita wartość wydatków kwalifikowalnych w tych projektach sięga 10 mln euro, z czego bezpośrednio do regionu trafi prawie 4 mln euro z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Do podziału zostało jeszcze 30 euro.

Program Interreg V-A Litwa-Polska jest następcą Programu Współpracy Transgranicznej Litwa-Polska 2007-2013. Jego celem jest przyczynienie się do wzrostu gospodarczego i jakości życia na obszarze przygranicznym Polski i Litwy poprzez bliższą współpracę między ludźmi i instytucjami.

Wsparcie otrzymały m.in. następujące projekty:

- Gmina Puńsk otrzymała 1, 7 mln złotych z Europejskiego Funduszu Regionalnego na remont gminnego ośrodka zdrowia, co stanowi 85 proc. kosztów. Był to wspólny wniosek z władzami litewskiego uzdrowiskowego miasteczka Birsztonas, który wyremontuje tam poliklinikę. W Puńsku zostaną wymienione okna, zmieniony dach, ocieplone ściany ośrodka. Remont rozpocznie się wiosną i będzie zakończony jesienią 2017 roku.

 W Ośrodka mieści się, m.in. poradnia rodzinna, gabinet lekarza specjalisty, Caritas, prowadzący rehabilitacje, stomatolog. Jedno z pomieszczeń wynajmuje lekarz weterynarii. W ośrodku zdrowia w Puńsku leczy się ponad 4 tysiące osób.

Przypomnijmy, że ośrodek zdrowia wzniesiono przed ćwierćwieczem z dużym udziałem miejscowego społeczeństwa.

- Szpital Wojewódzki im. Dr. Ludwika Rydygiera w Suwałkach projekt „Zdrowa matka i dziecko” – pilotażowy transgraniczny program opieki zdrowotnej.

- Gmina Krasnopol - Współpraca Polski i Litwy w rozwijaniu wolontariatu na rzecz poprawy bezpieczeństwa przeciwpożarowego.

- Publiczny Zespół Zakładów Opieki Długoterminowej w Augustowie- projekt Poprawa usług w ochronie zdrowia – lepsze samopoczucie pacjentów.

- Powiaty Alytus i Augustów –„ bezpieczne miejsca do życia i rozwoju zdrowej rodziny

Beneficjent wiodący: Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Augustowie

- Rozwój turystyki opartej o dziedzictwo naturalne i kulturalne transgranicznych miast Ełku i Kowna, przewidujący m.in. zagospodarowanie brzegu Jeziora Ełckiego (cypel na os. Jeziorna).

 

WYG

Źródła: Ministerstwo Rozwoju; Wrota Podlasia; wrota Warmii Mazur

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*