04.02.2024

Pożyczki na rozwój turystyki w Polsce Wschodniej

Atrakcje turystyczne, unikalna przyroda, różnorodność krajobrazowa i kulturowa - to atuty Polski Wschodniej, które odpowiednio wykorzystane mogą stać się jednym z motorów rozwoju regionu.

Do rozwinięcia branży turystycznej potrzebny jest kapitał. Można go otrzymać dzięki pożyczkom z programu Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej. Wsparcia udzielą partnerzy finansujący.

Do wzięcia 470 mln złotych

- Z radością informuję, że dzisiaj uruchomiliśmy fundusz preferencyjnych pożyczek na wsparcie małych przedsiębiorstw z branży turystycznej z sześciu województw Polski Wschodniej. Nasz fundusz z ponad 430 mln zł to pierwszy taki fundusz z pieniędzy europejskich. Zarządzanie tymi środkami powierzyliśmy Bankowi Gospodarstwa Krajowego we współpracy z regionalnymi podmiotami samorządowymi z województw: warmińsko-mazurskiego, podlaskiego, świętokrzyskiego, lubelskiego, podkarpackiego oraz mazowieckiego. To jest element strategicznego planu rozwojowego dla Polski. Jednym z jego celów jest spowodowanie, żeby niezależnie od kodu pocztowego, gdzie znajduje się dana firma, gdzie prowadzona jest działalność, te szanse na dobry rozwój i dobrą pracę były takie same. Te regiony tego wsparcia potrzebują – powiedziała minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Pożyczki na rozwój turystyki to pieniądze unijne z programu Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej. Budżet zarezerwowany na ten cel w programie to 100 mln euro. Z uwagi na odnawialny charakter (spłaty pożyczek), suma ta może wzrosnąć do 2029 r.

Pożyczki na rozwój turystyki – dla kogo i na co

Z pożyczek mogą skorzystać mikro, mali i średni przedsiębiorcy działający w branży turystycznej lub okołoturystycznej. Warunkiem otrzymania wsparcia jest ulokowanie inwestycji na terenie Polski Wschodniej, tj. województw warmińsko-mazurskiego, podlaskiego, świętokrzyskiego, lubelskiego, podkarpackiego lub regionalnego mazowieckiego (bez Warszawy i 9 otaczających ją powiatów).

Wnioskujący mogą ubiegać się o wparcie w wysokości do 1 mln zł. Maksymalny okres spłaty to 7 lat (84 miesiące). Wysokość oraz terminy spłat rat mogą uwzględniać sezonowy charakter działalności w branży turystycznej. Przedsiębiorcy mogą też liczyć na korzystniejsze niż rynkowe oprocentowanie pożyczki, które jest stałe w całym okresie jej obowiązywania, a także na brak opłat i prowizji za jej udzielenie i obsługę. Co istotne, jeden przedsiębiorca może zawnioskować nawet o dwie pożyczki.

Dodatkowe preferencje będą dotyczyć inwestycji młodych firm – prowadzących działalność nie dłużej niż trzy lata oraz inwestycji komplementarnych do szlaków turystycznych, jakie powstaną w ramach priorytetu V programu Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej.

Pieniądze będzie można przeznaczyć np. na rozbudowę pensjonatu, restauracji, parku linowego, wypożyczalni kajaków i wielu innych przedsięwzięć wpisujących się w szeroko rozumianą branżę turystyczną.

Do kogo po pożyczkę

Pożyczek będą udzielać partnerzy finansujący wybrani przez BGK w drodze konkurencyjnej procedury. Pożyczki będą udzielane przez:

w woj. lubelskim: Konsorcjum: Lubelska Fundacja Rozwoju (LFR) i Biłgorajska Agencja Rozwoju Regionalnego (BARR S.A.)

w woj. podkarpackim: Agencja Rozwoju Regionalnego MARR S.A.

woj. podlaskim: Podlaska Fundacja Rozwoju Regionalnego

w woj. świętokrzyskim: Świętokrzyski Fundusz Rozwoju sp. z o.o.

w woj. warmińsko-mazurskim: Konsorcjum: SCREP, DAR S.A., FRR Łukta, FWPR, NFR Nida

w woj. mazowieckim (bez Warszawy i otaczających ją powiatów): Fundacja na rzecz Rozwoju Polskiego Rolnictwa

Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej

Program Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej (FEPW) to kontynuacja wsparcia rozwoju wschodnich województw naszego kraju: warmińsko-mazurskiego, podlaskiego, lubelskiego, świętokrzyskiego, podkarpackiego oraz regionalnej części województwa mazowieckiego (bez Warszawy i 9 otaczających ją powiatów). Program jest dofinansowany ze środków
Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego i służy utrwaleniu warunków sprzyjających konkurencyjności gospodarki oraz wyższej jakości życia w Polsce Wschodniej.
Z programu dofinansowywane są inwestycje w małych i średnich firmach, projekty związane z adaptacją miast do zmian klimatu, rozwojem zeroemisyjnej mobilności miejskiej, ochroną bioróżnorodności, rozwojem inteligentnych sieci dystrybucji energii, zwiększaniem dostępności kolejowej i drogowej oraz rozwojem zrównoważonej turystyki. Budżet programu Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej na lata 2021-2027 wynosi 12 mld 428 mln zł.

Źródło i fot: MFiPR

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*