02.02.2024

Ruszył nabór wniosków 800 plus na nowy okres świadczeniowy

Rodzice i opiekunowie już od 1 lutego mogą składać wnioski o 800 plus na nowy okres świadczeniowy, który potrwa od 1 czerwca br. do 31 maja 2025 r. Formularze dostępne są tylko elektronicznie, a wypłata świadczenia odbywa się bezgotówkowo, na rachunek bankowy. W ubiegłym roku w województwie podlaskim świadczenia wychowawcze zostało przyznane na około 214 tys. dzieci. Kwota wypłaconych świadczeń przekroczyła 1 mln 210 tys zł. W całym kraju to 7,4 mln dzieci, a kwota przekazanych wypłat sięgnęła 41 mld 650 mln zł.

Świadczenie wychowawcze w wysokości 800 zł (w kwocie obowiązującej od 1 stycznia br.) przyznawane jest na każde dziecko w wieku do ukończenia 18 lat, bez względu na dochód osiągany przez rodzinę.

– Od początku lutego ZUS rozpoczął przyjmowanie wniosków na nowy okres od 1 czerwca 2024 r. do 31 maja 2025 r.  Formularze składane są wyłącznie elektronicznie, co jest dużym ułatwieniem dla rodziców. Mogą wysłać wniosek o dowolnej porze dnia i nocy, także spoza miejsca zamieszkania – informuje Katarzyna Krupicka, regionalna rzeczniczka prasowa ZUS województwa podlaskiego. 

Jak złożyć wniosek o 800 plus do ZUS-u

Rodzice mają do wyboru kilka kanałów elektronicznych, za pomocą których mogą złożyć wniosek.
Do dyspozycji mają aplikację mobilną mZUS, PUE ZUS, portal Emp@tia lub bankowość elektroniczną.

ZUS zachęca do składania wniosków o świadczenie 800 plus przez aplikację mobilną mZUS, która dostępna jest na urządzenia mobilne. Złożenie wniosku przez aplikację trwa zaledwie kilka minut. Tym bardziej że można utworzyć nowy wniosek na podstawie poprzedniego, jeśli taki był składany czy to przez aplikację, czy PUE ZUS. Większość danych uzupełni się automatycznie. Dzięki temu nie trzeba wpisywać ich ręcznie. Jeśli coś się zmieniło, zawsze można edytować wniosek przed wysłaniem. W aplikacji mobilnej mZUS można również złożyć wniosek o rodzinny kapitał opiekuńczy, czy żłobkowe.

Aby korzystać z bezpłatnej aplikacji mZUS, najpierw należy ją pobrać ze sklepów Google Play lub App Store.

- Funkcje aplikacji mZUS znacznie przyspieszają wypełnienie wniosku, który można wysłać szybko i wygodnie przez telefon lub tablet. Wniosek można również wypełnić na komputerze za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS, portalu Emp@tia oraz bankowości elektronicznej banków – wskazuje rzeczniczka.

Korespondencja na PUE

Co istotne, pisma informacje i decyzje dotyczące świadczenia 800 plus są przekazywane w formie elektronicznej za pośrednictwem PUE ZUS. Jeżeli rodzic złoży wniosek przez bank albo portal Emp@tia, a nie ma profilu na PUE ZUS, to Zakład Ubezpieczeń Społecznych założy mu taki profil automatycznie na podstawie danych znajdujących się we wniosku.

Kiedy wypłata świadczenia

Wnioski w sprawie ustalenia prawa do świadczenia wychowawczego na okres od 1 czerwca 2024 r. do 31 maja 2025 r. można składać już od 1 lutego 2024 r. Od daty złożenia wniosku z wymaganymi dokumentami zależy termin ustalenia prawa i wypłaty świadczenia.

- Jeśli rodzic złoży prawidłowo wypełniony wniosek z wymaganymi dokumentami do 30 kwietnia 2024 r., zachowa ciągłość wypłaty, a ZUS przekaże pieniądze  do 30 czerwca 2024 r. – wyjaśnia rzeczniczka.

 

 

                                           Katarzyna Krupicka

                                                           regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego 

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*