30.01.2024

Skuteczna rekrutacja w IT? Dowiedz się, jak to osiągnąć!

W branży informatycznej liczą się umiejętności, doświadczenie, analityczne myślenie oraz kreatywne podejście do rozwiązywania problemów. Jak sprawdzić, czy kandydat nadaje na dane stanowisko?

Przedstawiamy kilka ważnych wskazówek, dzięki którym skutecznie przeprowadzisz proces rekrutacji i znajdziesz odpowiednich pracowników do swojego zespołu!

Odpowiednie przygotowanie rekrutera

Osoba przeprowadzająca rekrutacje z reguły nie jest specjalistą w branży IT, jednak powinna orientować się w podstawowych obowiązkach oraz problemach na stanowisku, na które prowadzona jest rekrutacja. Jest to ważne w przypadku, kiedy potencjalny kandydat zadzwoni, by dopytać o jakieś informacje w ogłoszeniu o pracę lub gdy zada pytanie specjalistyczne na rozmowie kwalifikacyjnej. Rekruter powinien mieć ogólną wiedzę z obszaru IT, a także znać zadania wymagane na danym stanowisku. Dzięki temu cały proces rekrutacji będzie odbierany jako profesjonalny i rzeczowy. Dziedzina informatyki stale się zmienia i unowocześnia, dlatego rekruter powinien ciągle poszerzać swoją wiedzę.

Dostosowanie kompetencji kandydata do projektu

Lista wymagań i umiejętności w stosunku do kandydata powinna być dostosowana do określonego stanowiska i konsultowana z managerem zespołu. Jednak często niemożliwe jest wyłonienie jednego, „idealnego” kandydata, który będzie spełniał wszystkie oczekiwania. Dlatego też przed zaproszeniem kandydatów na rozmowę należy skonsultować z managerem zespołu nadesłane życiorysy, by ustalić priorytetowe cechy pracownika. Jeśli projekt, do którego poszukiwany jest pracownik, wymaga ciągłej pracy zespołowej, a brany pod uwagę kandydat przez całą swoją karierę pracował zdalnie i w pojedynkę – doświadczenie zawodowe może być tutaj niewystarczającym argumentem. W tym przypadku lepiej wziąć pod uwagę osoby, które cechują się wysokim poziomem komunikatywności i mają doświadczenie w skutecznym realizowaniu projektów zespołowych. Staż pracy i kwalifikacje mogą mieć tutaj drugorzędne znaczenie, a bardziej będą liczyć się umiejętności miękkie.

Interesuje Cię praca w branży IT? Wejdź na theprotocol.it! Znajdziesz tam wiele ogłoszeń, spośród których wybierzesz coś dla siebie!

Analiza przeszłości zawodowej kandydata

Przeanalizowanie doświadczenia zawodowego kandydata, czasu pracy w innych firmach i w realizowanych projektach jest odpowiedzią na wiele pytań, dotyczących jego zaangażowania zawodowego. Jeśli na przykład odstępy pomiędzy okresami zatrudnienia są długie i niewypełnione żadnymi kursami rozwijającymi w dziedzinie IT – warto zapytać kandydata, czym spowodowane są te luki. Z kolei zbyt częste zmiany firm, praca przy różniących się od siebie projektach może świadczyć zarówno o etapie poszukiwania własnej misji zawodowej albo o dużej elastyczności kandydata i potrzebie nowych wyzwań. Podczas analizowania CV należy zwrócić uwagę na te aspekty i zapisać właściwe pytania. Odpowiedzi na nie podczas rozmowy kwalifikacyjnej przesądzą, czy dany kandydat nadaje się na stanowisko, czy też nie.

Na Pracuj.pl znajdziesz mnóstwo ofert pracy z branży IT! Sprawdź je i znajdź stanowisko idealne dla siebie!

Podsumowanie

Branża IT należy do grona najszybciej rozwijających się dziedzin. Specjaliści z tej dziedziny nie mogą narzekać na brak ofert pracy, ale to rekruterzy mają niełatwe do wykonania zadanie. W procesie rekrutacji muszą poznać kandydata, przeanalizować jego doświadczenie zawodowe, umiejętności, a także cechy osobowości, by nowa osoba zasilająca zespół szybko wdrożyła się w pracę i przyczyniła się do sukcesu całego zespołu. Zadanie to jest wymagające, lecz powyżej przedstawione wskazówki pomogą w skutecznym rekrutowaniu pracowników.

(artykuł sponsorowany)

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*