11.07.2014

W trosce o bezpieczeństwo rolników

Rząd przygotowuje ustawę o Funduszu Wzajemnej Pomocy w Stabilizacji Dochodów Rolniczych, który ma zabezpieczać rolników od ryzyka rynkowego. Propozycje te ukazały się na stronach legislacyjnych rządu.

Z tego specjalnego funduszu będą wypłacane rekompensaty dla rolników w przypadku znacznego spadku ich dochodów, m.in. z powodu nieuzyskania zapłaty za towar, czy innych zdarzeń losowych, jak np. ostatni afrykański pomór świn, klęska żywiołowa (powódź, huragan, itp.), spadek cen produktów rolnych, itp.

Jak wyjaśnił minister rolnictwa Marek Sawicki, fundusz działałby na zasadach solidaryzmu. Rocznie mógłby on gromadzić nawet 100 mln zł. Według założeń, z funduszu mają być wypłacane rekompensaty dla rolników, których dochody spadną o ponad 30 proc. średniego rocznego dochodu z ostatnich trzech lat.

Rekompensata będzie dotyczyła rolników czy grup producenckich posiadających co najmniej trzyletnie umowy sprzedaży: zboża, rzepaku, rzepiku, strączkowych, kukurydzy, owoców i warzyw, tytoniu, chmielu, ziemniaków, buraków cukrowych, truskawek, mleka oraz żywych świń, bydła, koni, owiec, kóz, królików, drobiu, ryb.

Zgodnie z założeniami do ustawy o funduszu, producenci rolni będą mogli uzyskać w sytuacji kryzysowej rekompensatę poniesionych strat do 70 proc. utraconych dochodów, ale tylko w przypadku, gdy polisa ubezpieczeniowa nie obejmuje takiego ryzyka, lub nie więcej niż 70 proc. należności netto wynikającej z faktury za sprzedany towar, która nie została uregulowana przez podmiot niewypłacalny.

Fundusz będą tworzyły wpłaty w wysokości 0,2 proc. wartości netto nabywanych produktów rolnych. Będą ich dokonywały podmioty skupujące produkty rolne w celu przetworzenia lub odsprzedaży oraz przedsiębiorcy zajmujący się ubojem zwierząt.

Fundusz będzie wyodrębnionym rachunkiem bankowym administrowanym przez Agencję Rynku Rolnego, przy czym środki zgromadzone na rachunku nie będą środkami publicznymi w rozumieniu przepisów o finansach publicznych. Do dysponowania środkami Funduszu będzie ustawowo upoważniony prezes ARR na podstawie uchwał komisji zarządzającej. Podobnie funkcjonują Fundusze Promocji, które także nadzoruje prezes ARR.

Jan Wyganowski

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*