08.12.2023

Wilno. Nagrodzono polskie i litewskie firmy aktywnie działających na obu rynkach

W Ambasadzie RP w Wilnie odbyła się 11. Gala Polish Business Awards 2023. Po raz kolejny przedsiębiorcy z Polski i Litwy zostali uhonorowani za aktywność na obu tych rynkach.

W corocznym konkursie, organizowanym przez Ambasadę RP w Wilnie wspólnie z Polsko-Litewską Izbą Handlową, uhonorowano przedsiębiorców z Polski i Litwy aktywnie działających na obu rynkach. Nagrodzeni zostali ci, którzy wnieśli szczególnie pozytywny wkład w rozwój polsko-litewskich stosunków gospodarczych.

- Relacje biznesowe oparte na zaufaniu są łatwiejsze w budowaniu. Litwa może ufać Polsce w każdej sprawie, tak jak my ufamy Litwie – pokreślił ambasador RP na Litwie Konstanty Radziwiłł i przytoczył kilka danych statystycznych obrazujących jak silna jest polsko-litewska współpraca w obszarze gospodarczym.

Polska największym partnerem gospodarczym Litwy

-W ciągu ostatnich pięciu lat podwoiła się wielkość współpracy gospodarczej Polski i Litwy. W ubiegłym roku Polska była największym partnerem importowym Litwy z udziałem 11,7% i drugim co do wielkości odbiorcą litewskiego eksportu, który wyniósł 9,1%; Polska znajduje się w pierwszej dziesiątce zagranicznych inwestorów bezpośrednich na Litwie. Obserwujemy także rosnące inwestycje litewskie w Polsce. Pogłębiamy polsko-litewską współpracę w obszarach IT, biomedycznych i nowoczesnych technologii - powiedział ambasador.

- Trudno wyobrazić sobie rozwój naszego regionu bez bieżących inwestycji infrastrukturalnych, takich jak drogi, linie kolejowe, sieci energetyczne czy łącza internetowe. Infrastruktura to kręgosłup gospodarki i bardzo się cieszę, że ten temat będzie także jednym z priorytetów nadchodzącego Szczytu Trójmorza w Wilnie- – dodał ambasador RP.

Wydarzenie swoim występem uświetniła finalistka ubiegłorocznej edycji The Voice of Poland, Ewelina Gancewska.

Statuetki Polish Business Awards 2023 wręczono w pięciu kategoriach.

Nagroda 1 (Kategoria transport) Roku 2023 – PKP Intercity, LTG Link

Polscy i litewscy narodowi przewoźnicy kolejowi PKP Intercity i LTG Link zostały wyróżnione za wznowienie połączenia kolejowego Warszawa – Wilno. Dzięki współpracy dwóch narodowych przewoźników kolejowych, ponownie umożliwiono podróż koleją między głównymi ośrodkami miejskimi Polski i Litwy. Ponowne uruchomienie połączenia na odcinku Kraków - Warszawa-Wilno przyczynia się do wzrostu ruchu turystycznego i promocji transportu ekologicznego w obu krajach. Według najnowszych danych za 2023 r. na tej trasie podróżowało w ruchu międzynarodowym ponad 35 tys. pasażerów.

Nagroda 2 (Kategoria wojskowość) Roku 2023 – MESKO

MESKO otrzymała nagrodę za zawarcie kontraktu z Litewską Agencją Zakupową na dostawy zestawów rakietowych GROM. Firma ta ma 100-letnie doświadczenie w produkcji światowej klasy sprzętu zbrojeniowego, którego odbiorcami są Siły Zbrojne RP oraz inne podmioty odpowiedzialne za obronność państwa, w tym również wojska NATO. MESKO stworzyła między innymi jeden z najlepszych systemów przeciwlotniczych, przeciwpancernych i rakietowych na świecie. Ze względu na wysoką jakość, nowoczesność i bezpieczeństwo stosowania produktów, firma ta cieszy się uznaniem również za granicą, czego przykładem może być realizacja zamówienia na sprzęt wojskowy na Litwie.

Nagroda 3 (Energetyka) Roku 2023 – Green Geniusz

Green Genius to firma działająca w branży odnawialnych źródeł energii i rozwijająca projekty a 8 rynkach europejskich o łącznej mocy ponad 2 GW. Green Genius aktywnie promuje przejście na energię odnawialną i ma ponad 15 lat doświadczenia w produkcji zrównoważonej energii. Projekty Green Genius generują 320 GWh zielonej energii każdego roku, zapobiegając emisji ponad 212 000 ton CO2.

Firma Green Genius zrealizowała w Polsce projekty fotowoltaiczne o łącznej mocy ponad 200 MW, a w samym 2023 r. zakończyła budowę 66 elektrowni, o łącznej mocy 66 MW. To znaczące osiągnięcie zwiększa niezależność energetyczną kraju i stanowi kamień milowy w naszej podróży ku czystszej i bardziej zrównoważonej przyszłości.

Nagroda 4 (Nowoczesne technologie) Roku 2023 – Mera Systemy

Firma Mera Systemy została nagrodzona za wygranie przetargu na nowoczesne biletomaty dla stacji kolejowych na Litwie. Mera Systemy tworzy, dostarcza i integruje inteligentne rozwiązania, zwłaszcza w transporcie publicznym. Mera zajmuje się między innymi projektowaniem i tworzeniem nowoczesnych systemów pobierania opłat. Firma dostarcza także inteligentne systemy i narzędzia dla innych usług i branż. Na Polskim rynku obecnych jest już ponad 5000 urządzeń firmy.

Mera Systemy dokonuje też ekspansji zagranicznej, w tym m.in. na Litwę, gdzie w całym kraju zainstaluje nowoczesne automaty biletowe.

Nagroda 5 (Zielona Gospodarka) Roku 2023 – Metal-Plast, Eco Baltia, INVL Baltic Sea Growth Fund

Metal-Plast, wspólnie z Eco Baltia i INVL Baltic Sea Growth Fund, dostały nagrodę za nawiązanie strategicznej współpracy i nakłady inwestycyjne w rozwój firmy Metal-Plast, pioniera w recyclingu okien PCV. Jako lider w tym segmencie, Metal-Plast współpracuje z ponad 600 producentami stolarki okiennej, przetwarza 25 tys. ton odpadu PCV i produkuje rocznie 8 mln metrów bieżących profili PCV rocznie. Metal-Plast posiada ugruntowaną pozycję zarówno w Polsce, jak i w krajach takich jak: Niemcy, Austria, Czechy, Słowacja, Węgry i Litwa

WYG

 Za: Ambasada RP w Wilnie

 Fot. W. Dowejko / Ambasada RP w Wilnie

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*