09.01.2024

Zmiana wysokości świadczenia z 500 na 800 zł. Kto może dostać starą kwotę?

Od 1 stycznia 2024 r. zmieniły się przepisy regulujące wysokość świadczenia wychowawczego. Kwota częściowego pokrycia wydatków na dziecko wzrosła o 300 zł. Podwyższenie wartości wsparcia nastąpiło ustawą z dnia 7 lipca 2023 r. o zmianie ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci.

Przepisy ustawy jasno określają, że zmiana wysokości przyznanego świadczenia wychowawczego jest dokonywana przez ZUS z urzędu bez konieczności składania dodatkowego wniosku, a wypłata w nowej wysokości, tj. 800 zł miesięcznie  powinna nastąpić do 29 lutego 2024 r., z wyrównaniem od 1 stycznia 2024  r.- informuje  Katarzyna Krupicka, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego.

Obecnie Zakład Ubezpieczeń Społecznych jest w trakcie realizacji akcji podwyższania kwoty świadczenia wychowawczego.  Już ponad 2 milionom rodziców ZUS na początku stycznia tego roku wypłacił świadczenia w wyższej kwocie.

Co do zasady, wypłaty świadczenia wychowawczego w nowej wysokości tj. 800 zł na dziecko należy spodziewać się w dotychczasowym terminie comiesięcznej płatności świadczenia. Obecnie 800+ zostało wypłacone osobom, które otrzymują świadczenie wychowawcze w terminie 2., 4., 7., dnia miesiąca. Dalsze podwyżki i wypłata dla kolejnych grup świadczeniobiorców będą realizowane sukcesywnie przez ZUS w kolejnych terminach płatności.

Jeśli klient nie otrzyma w styczniu w swoim terminie płatności świadczenia wychowawczego w nowej wysokości, nie powinien składać kolejnego wniosku do ZUS-u.  Zakład Ubezpieczeń Społecznych zgodnie z przepisami podniesie kwotę przysługującego wsparcia  w terminie do 29 lutego 2024 r. z wyrównaniem od 1 stycznia 2024 r.

- Kwota 500 zł może zostać przekazana między innymi w sytuacjach, w których świadczenie wychowawcze zostało już przyznane i jest wypłacane, jednak w sprawie zaistniała konieczność przeprowadzenia postępowania wyjaśniającego. Dotyczy to bardzo niewielkiej grupy osób. Chodzi tu przede wszystkim o przypadki, w których do ZUS-u wpłynął wniosek innego wnioskodawcy o przyznanie świadczenia wychowawczego na to samo dziecko, jak również spraw, w których zostało złożone odwołanie od rozstrzygnięcia w sprawie świadczenia wychowawczego do Prezesa Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Czyli zachodzi jakaś przyczyna, dla której ZUS zajmuje się aktualnie sprawą, coś wyjaśnia lub weryfikuje  – wyjaśnia rzeczniczka.

Otrzymanie świadczenia z ZUS-u w styczniu jeszcze w starej kwocie nie jest więc pomyłką.  W związku z tym nie należy niepokoić się i składać w tej  sytuacji dodatkowych wniosków.

ZUS po zakończeniu wyjaśnienia sprawy wypłaci wyrównanie od stycznia, jeśli świadczenie należy się danemu opiekunowi. 

 

                                       Katarzyna Krupicka

                                                         regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego

 fot. freepik 

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*