01.08.2020

Koronawirus - bijemy rekordy. Mamy 658 zakażeń, będzie rejestracja wesel i powrót do kwarantanny?

Do tej pory było to 599. W czwartek liczba nowych zakażeń w Polsce wyniosła 615, w piątek - 657, a w sobotę padł kolejny rekord - 658. Zarażeni to głównie mieszkańcy Śląska i Małopolski.

- Ta liczba, ostatni dobowy rekord, wynika z sześciu ognisk. Mamy trzy kopalnie i trzy zakłady pracy - mówił w wywiadzie dla RMF FM minister zdrowia Łukasz Szumowski. -  Będziemy mieli wzrost liczby chorych. Wiemy, że on taki będzie. Przez najbliższe dni to będzie 500, 600 zakażonych osób codziennie. Ale to jest ogromna liczba badań. Robimy teraz 35 tysięcy testów dziennie. To efekt między innymi przesiewów w dużych ogniskach.

- W Polsce oprócz powiatów, gdzie tego jest dużo, mamy stosunkowo niewiele zachorowań - zauważa Lukasz Szumowski. - 60 procent zachorowań pochodzi z dwudziestu kilku powiatów. W większości regionów Polski tego wirusa jest nadal bardzo niewiele. Myślę o województwie warmińsko-mazurskim, podlaskim, zachodniopomorskim. To kilka, kilkanaście przypadków, a mówimy o dużych województwach. 

Padło pytanie o ewentualne kary dla właścicieli sklepów czy organizatorów wesel, gdzie dochochodzi do zakażenia koronawirusem. 

- Nie samo karanie tam, gdzie dojdzie do zakażenia. Czasami nie jest winny organizator, jeżeli działał zgodnie z planem, jeżeli było nie więcej niż 150 osób, to trudno karać kogoś za takie działanie. Zastanawiamy się, czy wprowadzić w tych obszarach kraju, gdzie jest więcej zakażeń, restrykcji polegających na tym, że na weselach mogłoby być mniej osób, czy nie wprowadzić pewnej rejestracji wesel, aby łatwiej móc je skontrolować. To na pewno poprawiłoby sytuację epidemiczną - uważa minister zdrowia . 

Z powodu liczby zakażeń było już tak, że do Czech bez ważnych badań nie byli wpuszczani mieszkańcy województwa śląskiego. W międzynarodowych statystykach występujemy jako kraj.

Na Łotwę i do Estonii bez wymogu poddania się kwarantannie mogą wjechać mieszkańcy państw, w których liczba zakażeń w ciągu ostatnich czternastu dni nie przekroczyła 16 na 100 tysięcy mieszkańców. Zbliżamy się do tej granicy. Tabela ukazalo się wczoraj, a następna zostanie opublikowana w najbliższy piątek, 7 sierpnia.


Nie tak licznie jak w poprzednich latach, ale mimo wszystko Polacy pojechali i jeżdżą na wakacje na południe Europy. Jak postępować z powracającymi z zagranicy. 

-  Analizujemy różne działania, choćby jak te, które wdrażają Niemcy, czyli obowiązkowe testy po przyjeździe, do kwarantanny włącznie - opowiada minister Łukasz Szumowski. 

 

W kraju w ciągu ostatniej doby wykonano ponad 28,3 tys. testów na koronawirusa.

Ministerstwo Zdrowia poinformowało o  658 nowych i potwierdzonych przypadkach  zakażenia koronawirusem z województw:

-śląskiego (214),

- małopolskiego (157),

- mazowieckiego (60),

- łódzkiego (42),

- wielkopolskiego (39),

- podkarpackiego (26),

- lubelskiego (18),

- pomorskiego (17),

- warmińsko-mazurskiego (17),

- dolnośląskiego (15),

- zachodniopomorskiego (15),

- kujawsko-pomorskiego (11),

- lubuskiego (9), opolskiego (7),

- świętokrzyskiego (7),

- podlaskiego (4).

Resort zdrowia powiadomił o śmierci 5 osób zakażonych koronawirusem (wiek-płeć, miejsce zgonu): 94-M Krapkowice, 82-M Gliwice, 55-M Chorzów, 71-K, 86-K Racibórz. 

Liczba zakażonych koronawirusem w Polsce wynosi 46 346. Zmarło 1 721 osob, wyzdrowiało 34 374.

 

W Suwałkach aktywnie zarażona jest obecnie jedna kobieta - sędzia Sądu Rejonowego. Czekamy na wyniki testów wykonywanych u osób, z ktorymi miała kontakt. - Suwalczanka zarazila się od innej sędzi, mieszkanki powiatu sejneńskeigo. Tam udało się opanować  rodzinne ognisko zakażeń - od kilku dni w izolacji domowej pozostaje stala liczba - 11 osób.

Wojewoda Podlaski i Podlaski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny w sobote poinformowali o czterech kolejnych przypadkach zakażenia koronawirusem w regionie, potwierdzonych pozytywnymi wynikami testów laboratoryjnych. To:

  • dwie młode kobiety z Białegostoku, izolacja domowa,
  • dwóch młodych mężczyzn z Białegostoku, izolacja domowa.

 W sumie w województwie podlaskim odnotowano do tej pory 979 potwierdzonych przypadków zakażenia SARS-CoV-2.

Wyzdrowiały kolejne 3 osoby (w sumie 857): starsza kobieta z powiatu grajewskiego, młoda kobieta z powiatu grajewskiego oraz młoda kobieta z powiatu hajnowskiego.

 


udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*