16.04.2024

Atrakcja na suwalskich bulwarach. Mini tężnia solankowa do końca kwietnia

Miała stanąć na bulwarach już w ubiegłym roku, ale przeciągnęły się procedury oraz uzgodnienia z konserwatorem zabytków i nie było sensu rozpoczynać budowy przed zimą.

Inwestycja ruszyła wiosną. Obejmuje budowę tężni o konstrukcji drewnianej z tarniną, montaż zbiorników, zakup solanki, podłączenie tężni do instalacji elektrycznej, oświetlenie, przyłącze wodociągowe, utwardzenie terenu, ławeczki i leżanki parkowe dookoła tężni oraz inne elementy niezbędne do pracy tężni.

Obiekt rekreacyjno-wypoczynkowy powstaje na planie prostokąta o wymiarach 10 na 20 metrów. Sama tężnia o konstrukcji szkieletowo drewnianej posadowiona zostanie na żelbetowej płycie fundamentowej o podstawie w kształcie prostokąta (około 1,5 × 8 m) ze ścianami obłożonymi tarniną o wysokości ścian tarniny minimum 3 m i całkowitej wysokości około 3,5m. Wokół tężni znajdzie się minimum 8 ławek i dwie leżanki.

Tężnia będzie obiektem do naturalnego wytwarzania tzw. mgły wodnej z roztworu solanki, która zawiera naturalne związki soli mineralnej. Tarnina będzie oblewana wodą solankową, tłoczoną przez pompę zatapialną. Woda solankowa będzie spływała po gałązkach tarniny grawitacyjnie. Dzięki działaniu wiatru i słońca tworzyć będzie mgłę wodną.

Mini tężnia solankowa na bulwarach nad Czarna Hańczą ma być gotowa do końca kwietnia, powinniśmy relaksować się w niej już podczas majówki.

Firma Kryształowy Świat z Libiąża, która rok temu wygrała przetarg na dużą inwestycję finansowaną z Suwalskiego Budżetu Obywatelskiego 2023, wykonuje prace za 567 tys. zł (drugi oferent, Sorted Chyliczki koło Piaseczna wycenił swoje prace o 400 tys. więcej – na 965 tys. zł).

Miasto zarezerwowało na mini tężnię 867 tys. zł i "zaoszczędzone" pieniądze skierowane zostały na inne przedsięwzięcia zgłoszone do budżetu obywatelskiego - plac zabaw nad Zalewem Arkadia, utwardzenie działki na Kamenie i odnowienie altany w Parku Konstytucji 3 Maja.  

Wojciech Drażba

Fot. Suwalki24.pl

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*