02.11.2021

Botanarium. Nowa wystawa w suwalskiej Starej Łaźni

data wydarzenia: 05.11.2021

Od 5 listopada w Galerii Stara Łaźnia będzie można oglądac wystawę malarstwa Tadeusza Nieściera "Botanarium". Gościem wystawy będzie także Izabella Nieścier, tworząca m.in techniką japońskiego haftu boro.

Projekt "Botanarium" powstaje od 2017 roku w pracowni i ogrodzie Tadeusza Nieściera, w Katrynce, w Puszczy Knyszyńskiej. Cykl porusza motyw przemijania, obrazując fragment odwiecznego cyklu życia – nieustającego umierania i odradzania się natury. Obrazy artysty to kompozycje ekspresyjne i harmonijne, pełne naturalnego piękna przyrody, mieniące się barwami przemijających pór roku. Na ekspozycji zobaczymy także prace Izabelli Nieścier, która tworzy stroje zdobione techniką japońskiego haftu Boro. Oboje artystów będzie można spotkać podczas wernisażu 5 listopada.

Botanarium – lapidarium botaniczne – to miejsce przechowywania i prezentowania okazów żyjących roślin, zamierających ich fragmentów, zlodowaceń oraz oznaczeń dokonanych przez człowieka na roślinach. Przemijanie zatrzymane w Botanarium jest tylko fragmentem odwiecznego cyklu życia – nieustającym umieraniem i odradzaniem się natury. 

Projekt "Botanarium" powstaje od 2017 roku w pracowni i ogrodzie we wsi Katrynka, w Parku Krajobrazowym Puszczy Knyszyńskiej na Podlasiu, w Polsce. "Botanarium" w ciągu ostatnich lat z projektu badawczego przekształciło się w coś w rodzaju laboratorium, w którym wraz z żoną Izabellą, Tadeusz Nieścier obserwują naturę i czerpią z niej inspiracje – Izabella głównie do projektowanych przez siebie ubiorów, a Tadeusz do malarstwa. Katrynka, miejsce w którym mieszkają, dostarcza im niezliczonej ilość emocji, wrażeń estetycznych i daje możliwość eksperymentowania z kolorem i formą. Oboje pracują w przestrzeniach wizualnych, choć posługują się innym warsztatem i narzędziami. Izabella tworzy stroje z wykorzystaniem tradycyjnej techniki japońskiego haftu Boro. Boro wpisuje się w japońską filozofię „mottainai", która wyraża ubolewanie nad stratą lub zmarnowaniem czegoś: „Napraw, zamiast wyrzucić". Tadeusz Nieścier uprawia tradycyjne malarstwo sztalugowe oparte o studium natury. Szacunek i podziw dla prostoty, tradycji i świata będącego tuż obok nas jest tym, co łączy twórczość obojga artystów. 

Tak o swojej pracy opowiada główny bohater wystawy, Tadeusz Nieścier: "Moje malarstwo – jeden z elementów projektu Botanarium – powstaje w Katrynce i jest próbą zapisu tego, co wokół mnie istnieje. Miejsce, w którym żyję i pracuję, jest zatopione w naturze. Ogrody, pola, łąki i puszcza to cały mój świat – zmienny, ulotny... a jednocześnie odwieczny... tak samo ważny jak człowiek. Jestem tylko maleńką częścią tego świata, dlatego ośmielam się troszeczkę do niego zbliżyć i próbować zrozumieć. Ponieważ jednak nie mam po temu absolutnie obiektywnych narzędzi to w pewnym sensie ciągle maluję portret własnych emocji, zależnych w pełni od natury. Nie umiem i nie chcę być poza nią i bez niej."

Tadeusz Nieścier urodził się w 1954 r. w Białymstoku. Studiował w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Gdańsku na wydziale malarstwa i rzeźby (kierunek malarstwo). Zestaw obrazów zatytułowany „Martwa natura", praca dyplomowa artysty, wykonany w pracowni prof. Maksymiliana Kasprowicza, reprezentował Akademię na wystawie „Dyplom roku" w warszawskiej Galerii Zachęta we wrześniu 1978 r. Tadeusz Nieścier był wykładowcą w Zakładzie Rysunku Instytutu Architektury Politechniki Białostockiej, na Uniwersytecie w Białymstoku i w Viamodzie – Szkole Wyższej w Warszawie. Obecnie wykłada w Katedrze Sztuki Wydziału Architektury Politechniki Białostockiej. Równolegle z pracą dydaktyczną uprawiał rysunek, malarstwo i grafikę, które wystawiał indywidualnie i zbiorowo. Zrealizował szereg projektów z zakresu grafiki użytkowej takich jak: katalogi, plakaty, afisze, opakowania, systemy identyfikacji wizualnej, akcydensy. Swoje prace wystawiał w galerii „Art Forms Red Bank" w New Jersey (USA). W latach 1993-2008 był dyrektorem artystycznym i właścicielem Classic Studio – Agencja Reklamowa Studio Projektowe. Firma realizowała kompleksowe projekty promocyjne, wydawnicze i multimedialne. Był twórcą i wydawcą ogólnopolskiego pisma „Kultura". W 2012 roku obronił pracę doktorską w dziedzinie Sztuk Plastycznych, na Wydziale Sztuki Mediów i Scenografii ASP w Warszawie. Aktywnie uprawia projektowanie graficzne, fotografię i malarstwo sztalugowe. Pracuje twórczo i mieszka w Katrynce – osadzie położonej na skraju Puszczy Knyszyńskiej.

Wystawa będzie prezentowana w Galerii Sztuki Stara Łaźnia Suwalskiego Ośrodka Kultury przy ul. A. Wajdy 3 od 5 listopada br. do 31 stycznia 2022 roku. Wstęp wolny. Wystawie towarzyszy bogato ilustrowany drukowany katalog.

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*