19.06.2021

Do Suwałk wrócił piękny świat teatrów dziecięcych i młodzieżowych. Wigraszki 2021 rozdane!

Dobiegł końca XIX Międzynarodowy Festiwal Teatrów Dzieci i Młodzieży Wigraszek. W piątek, 18 czerwca uczestnicy wydarzenia odebrali podziękowania, wyróżnienia i statuetki dla najlepszych młodych teatrów.

I miejsce ex aequo otrzymały Teatr Notoco z Kraśnika za spektakl „Ciała” oraz Teatr Debiucik z Pisarzowic/Wilamowic za spektakl „Trzepot”.

Suwalski festiwal od lat z powodzeniem promuje amatorski świat teatrów dziecięcych i młodzieżowych. Spektakle konkursowe są otwarte dla publiczności, która może także podziwiać występy gości specjalnych Festiwalu – w tym roku łomżyński Teatr Lalki i Aktora oraz uliczny Teatr 3.5 z Dzierzgonia. Hasłem przewodnim wydarzenia były MOSTY. Było to czytelne nawiązanie do sytuacji, z jaką zmaga się świat – przypomnijmy, że ubiegłoroczny Wigraszek został odwołany właśnie z uwagi na pandemię. Czy teatr może być odpowiedzią na będące jej konsekwencją zagrożenia, z którymi się borykamy? Młodzi aktorzy jasno dali widzom do zrozumienia, że tak – właśnie teraz jeszcze bardziej potrzebujemy spotkań i rozmów, tytułowych mostów.

Nagrody, podziękowania, wyróżnienia i statuetki Wigraszka wykonane przez suwalska artystkę rzeźbiarkę Olgę Wielogórską dla najlepszych młodych teatrów, uczestnicy Festiwalu odebrali w piątek, 18 czerwca podczas uroczystego finału na Dużej scenie Sali im. Andrzeja Wajdy Suwalskiego Ośrodka Kultury. Przyznano ex aequo dwie pierwsze nagrody ufundowane przez Patrona Honorowego Festiwalu, Prezydenta Miasta Suwałk oraz Sponsora wydarzenia, spółkę ASPI. Otrzymały je odpowiednio Teatr Notoco z Kraśnika za spektakl „Ciała” oraz Teatr Debiucik z Pisarzowic/Wilamowic za spektakl „Trzepot”. Każda z nagród opiewa na kwotę 2.000 zł. Druga nagroda powędrowała do Teatru The M.A.S.K. z Bielska Podlaskiego za spektakl „Zielony gil”. Nagrodę w wysokości 1.200 zł ufundował sponsor wydarzenia firma ASPI. Trzecią nagrodę zdobył spektakl „Pęknięcie” w wykonaniu połączonych Teatrów Bel Etage, Form Niewielkich i Żółtodziób z Białegostoku. Nagrodę w wysokości 1.000 zł przyznał Dyrektor Suwalskiego Ośrodka Kultury.

Wyróżniono także Teatry Na Dłoni z Cieszyna za interesujące rozwiązania sceniczne oraz pracę wokalną z uczestnikami spektaklu „Klucz”, Teatr Stop Klatka z Białegostoku za kultywowanie tradycji narodowych oraz pracę z niebanalną literaturą w spektaklu „Rzecz o wiośnie i Wielkiej Nocy” oraz Teatr Chmur z Warszawy za podjęcie ważnego tematu związanego z naszą narodową tożsamością w spektaklu „Ogień”.

Do udziału w tegorocznym wydarzeniu zakwalifikowało się dziewięć zespołów, w wykonaniu których suwalczanie zobaczyli siedem spektakli, m.in. spektakle autorskie, oparte o literaturę klasyczną, wyrażające treści poprzez ekspresję ruchową, teatr słowa i animację lalek. Jurorzy: twórca autorskiego Teatru Krzyk z Maszewa Marek Kościółek, ceniona aktorka i reżyserka Joanna Łupinowicz oraz utytułowany tancerz i choreograf Mihail Nikolov docenili wysoki poziom artystyczny tegorocznych prezentacji konkursowych oraz różnorodność prezentowanych form, podkreślając jednocześnie wyjątkowość tego festiwalu ze względu na czas w jakim się odbywał.

W trakcie festiwalu odbył się również szereg spotkań warsztatowych, podczas których młodzi aktorzy mogli wspólnie pracować, uczyć się od profesjonalistów i od siebie nawzajem. Wydarzeniu towarzyszyła także galeria lalek, masek i elementów scenografii Teatru Lalki i Aktora w Łomży, którego spektakl „Magiczny sklep” zainaugurował Festiwal.

Szczególne podziękowania za wsparcie Festiwalu organizatorzy składają Prezydentowi Suwałk – Honorowemu Patronowi wydarzenia oraz Sponsorom Festiwalu, firmom: ASPI, BETONEX, CAL Prawdziwe Drzwi, PPMD KRUSZBET, AGWO-Serwis, MARKO KITCHEN, Przedsiębiorstwu Gospodarki Odpadami w Suwałkach i SZULC Trading.

Patronatem medialnym Festiwalu był Portal Informacyjny Suwalki24.pl

Źródło: SOK Suwałki 

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*