25.08.2021

Muzyczny opis historii miasta. W Suwałkach odbyła się prapremiera Kantaty o Suwałkach

W Suwalskim Ośrodku Kultury odbyła się we wtorek prapremiera Kantaty o Suwałkach. To uroczysty utwór złożony z kilku części, w których przedstawiona została historia miasta.

Autorem utworu jest młody polski kompozytor Jakub Milewski, a libretto napisał znany suwalski poeta Zbigniew Gniedziejko. Dyrygował Ignacy Ołów,

Na scenie wystąpiły: Suwalski Chór Primo, Chór Kameralny Akademii Muzycznej w Bydgoszczy, Chór Kontrapunkt z Ełku, Suwalska Orkiestra Kameralna i soliści.

Kantata nawiązuje do historii Suwalszczyzny poczynając od czasów, kiedy tereny te zamieszkiwali Jaćwingowie i składa się z siedmiu części: Pieśń Czarnej Hańczy, Pieśń jaćwieska, Pieśń kamedulska, Pieśń jarmarczna, Pieśń żydowska, Pieśń królewska, Pieśń mieszczan. To wyjątkowe wydarzenie miało towarzyszyć  obchodom Jubileuszu 300-setlecia uzyskania przez Suwałki praw miejskich, ale z powodu obostrzeń pandemicznych nie mogło się odbyć.

Dzieło zostało zrealizowane przez dr. Ignacego Ołowia w ramach stypendium Miasta Suwałki na rok 2020 w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury oraz opieki nad zabytkami.

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*