14.11.2021

Obejrzyj relację z koncertu jubileuszowego ZPiT Suwalszczyzna

Zespół Pieśni i Tańca Suwalszczyzna, legenda suwalskiej sceny, obchodzi w tym roku siedemdziesiąte urodziny. Obchodom okrągłego jubileuszu towarzyszył uroczysty koncert "Na skrzydłach tańca", na którym Zespół zaprezentował przekrój swojej twórczości.

Było historycznie, patetycznie i dostojnie, wzruszająco i humorystycznie, a przede wszystkim muzycznie i tanecznie. Wszystkich, którzy nie mogli być na koncercie albo pragną ponownie przeżyć te wzruszające chwile, Suwalski Ośrodek Kultury zaprasza na filmową relację z wydarzenia. Film będzie można zobaczyć w sobotę, 13 listopada, o godz. 18.00 na kanale YT i profilu FB ośrodka. 

W programie koncertu jubileuszowego znalazł się reprezentatywny dla wieloletniej historii zespołu przekrój programów tanecznych, m.in.: premierowy mazur, tańce rzeszowskie, kujawiak z oberkiem, tańce suwalskie, tańce górali spiskich, tańce lubelskie i huculskie. Zabrzmiały także tradycyjne pieśni, a finałowy polonez - taniec połączony ze śpiewem - zachwycił publiczność, która długą owacją na stojąco dziękowała Zespołowi za wzruszający wieczór.

Zespół Pieśni i Tańca Suwalszczyzna to jeden z najstarszych zespołów folklorystycznych w Polsce. Powstał w 1951 r. Laureat prestiżowej Nagrody Podlaska Marka, nagrody Prezydenta Suwałk Włócznia Jaćwingów oraz medalu Zasłużony dla Miasta. Z powodzeniem rekonstruuje suwalskie tradycje taneczne, animuje lokalną społeczność, koncertuje w kraju i za granicą, udanie promując lokalne dziedzictwo kulturowe, tradycje Suwałk i regionu. Repertuar grupy obejmuje tańce regionalne z wielokulturowej Suwalszczyzny, narodowe i europejskie tańce salonowe oraz widowiska taneczno-teatralne opowiadające o tradycjach Suwałk i Suwalszczyzny z wykorzystaniem autentycznej muzyki i pieśni, w wiarygodnym, inspirowanym tradycją wykonaniu. Najnowszy program Zespołu to dynamiczne i porywające kolorem tańce huculskie.

 

 

Na kanale YT SOK można także obejrzeć film "ZPiT Suwalszczyzna. Za kulisami", a jeszcze przez tydzień w Galerii Patio SOK - jubileuszową wystawę fotografii i suwalskich kostiumów koncertowych.

Organizatorzy obchodów: Miasto Suwałki i Suwalski Ośrodek Kultury. Partner: Stowarzyszenie Suwalskie Starszaki. Patronat medialny: TVP3 Białystok, Gazeta Współczesna, DwuTygodnik Suwalski, Radio Białystok – Studio Suwałki, Niebywałe Suwałki, Suwałki Info, Suwałki 24, Kurier Suwalski, Wirtualne Suwałki i Telewizja Internetowa Suwalszczyzna 24.

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*