17.09.2020

Pieśni polskie z Suwalszczyzny. Koncert finałowy

W najbliższą niedzielę, 20 września, W Suwalskim Ośrodku Kultury odbędzie się koncert finałowy warsztatów tradycyjnych pieśni polskich z Suwalszczyzny Na styku kultur: Pieśni polskie z Suwalszczyzny z udziałem wybitnych śpiewaczek ludowych powiatu suwalskiego oraz laureatów tegorocznego, 54. Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu nad Wisłą.

Blisko pięćdziesiąt osób wystąpi podczas muzycznego finału weekendowych warsztatów tradycyjnych pieśni polskich z Suwalszczyzny. W niedzielę,, 20 września, usłyszymy m.in. najstarsze i najbardziej uznane śpiewaczki ludowe powiatu suwalskiego: Annę Andruszkiewicz, Helenę Napierałę i Stanisławę Czuper, śpiewacze zespoły ludowe Wigranie, Zorniczeńka, Jezioranki i Szuwarki oraz Ancyjas z SOK. Niespodzianką z ostatniej chwili jest udział laureatów 54. Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu nad Wisłą z Suwalszczyzny.

Oprócz mistrzyń i założonych je zespołów, na scenie Sali Kameralnej SOK pojawią się także: rodzinny Zespół Śpiewaczy z Rakowicz, Józef Luty, harmonista z Szypliszk, Damian Balcer z Wiżajn, Krystian Barszczewski z Wiktorią Wawrukiewicz z Zajączkowa, Beata Szyszko-Anzulewicz z uczennicami z Rutki Tartak nagrodzeni w Kazimierzu reprezentanci naszego regionu. 

Warto przypomnieć, że laury na tegorocznym festiwalu w Kazimierzu zdobyli także pani Anna Andruszkiewicz z Wiżajn, laureatka I nagrody w kategorii śpiewaków solistów i Zespół Śpiewaczy Ancyjas z SOK, zdobywca III miejsca w kategorii zespołów śpiewaczych. 

Wiele zespołów z powiatów wielokulturowej Suwalszczyzny kultywuje własne, bardzo różne tradycje muzyczne, chroniąc je od zapomnienia. Większość z nich rejestruje swoje pieśni w Radiowym Centrum Kultury Ludowej Polskiego Radia lub podczas udziału w kolejnych edycjach Ogólnopolskich Festiwali Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu nad Wisłą. Wybór tych nagrań ukazał się w ramach serii „Muzyka źródeł", na 9. z kolei kompakcie zatytułowanym „Suwalskie, Podlasie". Kilka suwalskich zespołów nagrało własne kompakty. 

W repertuarze niedzielnego koncertu nie zabraknie tradycyjnych pieśni weselnych, miłosnych, sierocych, żniwnych oraz ballad. Wydarzeniu towarzyszyć będzie prezentacja multimedialna fotografii z Suwalszczyzny autorstwa Krzysztofa Mierzejewskiego. 

Koncert odbędzie się w niedzielę, 20 września o godz. 17.00, w Sali Kameralnej SOK przy ul. Papieża Jana Pawła II 5 w Suwałkach. Bilety są dostępne w kasie ośrodka oraz online. Organizator zaprasza również na rozpoczynające się w piątek, 18 września warsztaty - zostało jeszcze kilka wolnych miejsc na trzydniowe zajęcia z mistrzyniami. UWAGA! Posiadacze biletów na odwołany z powodu zagrożenia epidemicznego koncert "Na styku kultur" planowany na 15.03, mogą, w ramach dostępnego limitu miejsc, wymienić je na aktualny termin (20.09) bez dodatkowych kosztów. Warto skorzystać!

Ideą przyświecającą spotkaniom trzeciej edycji "Na Styku Kultur" jest promocja i upowszechnianie muzycznej wielokulturowości leżącej na pograniczu Suwalszczyzny, krainy zróżnicowanej etnicznie i narodowościowo. W kolejnych odsłonach cyklu planowane są warsztaty pieśni litewskich, Rosjan staroobrzędowców, potańcówka z ludową kapelą oraz nauka gry na przypominających cytrę litewskich kankles. 

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*