16.01.2013

Puńsk. "Ausra" może zniknąć z rynku

Jak podają litewskie media, po ponad 50 laty istnienia na rynku wydawniczym, może przestać się ukazywać najpopularniejsze czasopismo polskich Litwinów - "Aušra".


Jak podał dziennik "Lietuvos žinios", niebezpieczeństwo zamknięcia czasopisma powstało po tym, jak polskie Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji zażądało od wydawcy – Stowarzyszenia Litwinów w Polsce, zwrotu 16 tys. złotych dotacji za 2011 rok. Organizacja, nie prowadząca działalności gospodarczej, nie ma takich pieniędzy.Zdaniem redaktora naczelnego „Aušry” - Ireny Gasperavičiute, zwrotu części dotacji żąda się w związku ze zmienioną interpretacją przepisów prawnych. Dochody z prenumeraty czasopisma zaczęto traktować jako część dotacji. Tymczasem ok. 70 proc. nakładu jest rozprowadzane w drodze prenumeraty. Nakład pisma wynosi 1000 egzemplarzy.

 

 

„Aušra" ukazuje się od 1960 roku. W ciągu 50 lat Stowarzyszenie Litwinów w Polsce wydało 575 numerów pisma, które przez pierwsze lata wydawane było okazjonalnie, raz lub dwa razy w roku, potem kwartalnie, a następnie raz w miesiącu. Od 1993 roku "Aušra" jest dwutygodnikiem.

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*