02.07.2020

Rozpoczęły się wirtualne warsztaty tkackie z Sabiną Knoch

Suwalski Ośrodek Kultury rozpoczął pierwszą, wirtualną część projektu „Mistrzyni Sabina Knoch uczy tkać wielonicielnicową tkaninę lnianą", realizowanego w ramach programu "Kultura i tradycja 2020". Na kanale YouTube SOK pojawił się już pierwszy film edukacyjny z mistrzynią. Do końca sierpnia w sieci ukaże się jeszcze pięć warsztatów.

Przedsięwzięcie ma na celu ochronę zanikających tradycji tkackich regionu i przywracanie ich środowisku lokalnemu. Z uwagi na sytuację epidemiczną teoretyczna część warsztatów jest realizowana w formie nauki zdalnej. Spotkania, zarówno te wirtualne, jak i praktyczne, prowadzi ostatnia czynna tradycyjna tkaczka tkaniny wielonicielnicowej, dwuosnowowej i sejpaków z Suwalszczyzny – Sabina Knoch ze Szczepek koło Nowinki.

W czerwcu na kanale YouTube SOK pojawiła się zapowiedź oraz pierwsza część warsztatowa, w której Sabina Knoch opowiada o konstrukcji i zasadach działania krosna tkackiego, pokazując z czego składa się krosno, jakie jest przeznaczenie poszczególnych części oraz jakie nazwy nosiły one w gwarze dawnej Suwalszczyzny. Z kolejnych filmów dowiemy się m.in. jakie stosowano przędze i barwniki oraz poznamy tradycyjne wzory techniki wielonicielnicowej.

Intensywne zajęcia praktyczne, spotkania z tkaczkami i nieodpłatne warsztaty prostych technik tkackich dla uczniów suwalskich szkół, o ile sytuacja epidemiczna pozwoli, planowane są w Pracowni Regionalnej (Tkackiej) Suwalskiego Ośrodka Kultury w siedzibie przy ul. Noniewicza 71 od września. Filmy będą dostępne na kanale YouTube Suwalskiego Ośrodka Kultury przez cały okres trwania projektu. Więcej informacji na stronie internetowej i profilu Facebook ośrodka. 

Projekt Suwalskiego Ośrodka Kultury pn. "Mistrzyni Sabina Knoch uczy tkać dwunicielnicową tkaninę lnianą" otrzymał dofinansowanie ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu KULTURA I TRADYCJA 2020.

 

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*