29.10.2020

SOK zaprasza do sieci na finisaż wystawy PAcamera Club 2015-2020

data wydarzenia: 31.10.2020

Pandemiczne ograniczenia były wyjątkowo niełaskawe dla tegorocznej wystawy fotografików z PAcamery. Organizator był zmuszony odwołać zaplanowany na 13 marca br. wernisaż. Niestety aktualny reżim sanitarny nadal znacznie ogranicza możliwości spotkania się z autorami prezentowanych w Galerii Patio prac. Warto je obejrzeć na żywo - wystawa potrwa do końca października. Wszystkich, którzy nie zdążą zapraszamy do obejrzenia filmowego podsumowania wystawy.

"Z uwagi na aktualny reżim sanitarny niemożliwa jest organizacja finisażu wystawy w formacie odpowiednim do rangi ekspozycji podsumowującej ostatnie 5 lat działalności fotografików z PAcamera Club." - mówi Andrzej Zujewicz, główny instruktor ds. wystawiennictwa w SOK. - "Limity osób, które mogłyby uczestniczyć w wydarzeniu nie pozwalają nam zaprosić nawet wszystkich autorów wystawy. Dlatego zdecydowaliśmy się przenieść wydarzenie do sieci i zaprosić wszystkich miłośników fotografii i pejzażu do obejrzenia multimedialnej prezentacji z wystawy."

Film autorstwa Kamila Jutkiewicza będzie można obejrzeć ostatniego dnia wystawy, w sobotę, 31 października 2020 r. od godz. 18.00 na kanale YouTube i profilu Facebook Suwalskiego Ośrodka Kultury. Prezentację twórczości fotografów z PAcamera CLUB będzie można zobaczyć również przed pokazem filmu dokumentalnego pt. "Helmut Newton. Piękno i bestia" emitowanego w cyklu "Kino konesera" w kinie Cinema Lumiere w Suwałkach we wtorek, 24 listopada 2020 r. Liczba biletów na seans jest ograniczona - zapisy pod nr tel. 87 618 20 23, decyduje kolejność zgłoszeń.

Tymczasem, do końca października, prace PAcamerowców można oglądać na żywo w Galerii Patio Suwalskiego Ośrodka Kultury przy ul. Papieża Jana Pawła II 5. Liczba zwiedzających jest ograniczona zgodnie z obowiązującym reżimem sanitarnym.

Wybór najlepszych prac fotografików z PAcamery z ostatnich 5 lat, to peregrynacje twórcze po różnych definicjach pejzażu, od dokumentalnego postrzegania w naukowej i paranaukowej (Borejszo, Malczewski) czy czysto technicznej wersji (Miś), przez turystyczny zapis w wysmakowanej estetycznie, piktorialnej formie (Wróbel, Słowikowski), aż po interpretacje socjologiczne pejzażu miejskiego w historycznym kontekście (Jarmocewicz) czy psychologiczne i filozoficzne poszukiwania (Michałowski, Krupiński, Zieliński). Inni autorzy starają się dopełnić powyższe zainteresowania kolegów poprzez użycie w swych realizacjach impresyjnych zapisów koloru i światła (Muszczynko, Sawicki, Sztelmer-Stabiński) lub rejestrację pojawiających się w pejzażu znaków o wyraźnie symbolicznej charakterystyce (Czerniecki, Faliński, Wasilewski). Stosują przy tym różne zabiegi techniczne, często o podobnych ideowo założeniach – sprowadzenia zbyt dużej ilości informacji znajdującej się w pejzażu do minimum lub poszukiwania i znajdowania jego syntezy poprzez użycie np. zabiegu połączenia kilku obrazów w jeden za pomocą tzw. sandwicha w programach do obróbki grafiki komputerowej (Czerniecki, Sztelmer-Stabiński) czy wielokrotnej ekspozycji obrazu w aparacie fotograficznym (Bułanow, Krupiński). Wystawa powstała także z gościnnym udziałem autorów nieżyjących czy też czynnych artystycznie w ramach PAcamera CLUB jeszcze w poprzednich latach, przed 2015 rokiem. Stąd, choć nieobecne w katalogu, na wystawie znalazły się także fotografie ze zbiorów Muzeum Okręgowego w Suwałkach takich autorów jak Stanisław J. Woś, Ewa Przytuła, Tadeusz Krzywicki czy Jarosław Jasiński. Kuratorem wystawy jest Radosław Krupiński. 

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*