04.09.2019

W pokamedulskim klasztorze. Święto Siei, sielawa i tort na 10-lecie Lokalnej Grupy Rybackiej

Stowarzyszenie Lokalna Grupa Rybacka Pojezierze Suwalsko-Augustowskie powstało 7 września 2009 roku. Dokładnie 10 lat później będzie obchodziło jubileusz na organizowanym przez siebie każdego roku w ogrodach klasztoru w Wigrach „Święcie Siei”.

- Siei to może nie , ale wędzonej sielawy i zupy rybnej nie powinno dla nikogo zabraknąć – zaprasza Cezary Cieślukowski, prezes Lokalnej Grupy Rybackiej. – Będzie piknik rodzinny z koncertami,  kabaretami, zabawą taneczną, widowiskiem historycznym, z pokazami i warsztatami kuchni regionalnej, kiermaszem rękodzieła i jadła, no i  oczywiście z degustacją jubileuszowego tortu.

Dziesięć lat temu Stowarzyszenie założyły samorządy gmin i powiatów suwalskiego, augustowskiego i sejneńskiego, a z grajewskiego należy do Grupy gmina Rajgród. Członkami są też działające na ich terenie instytucje, firmy i osoby fizyczne.

Generalnym zadaniem Lokalnej Grupy Rybackiej jest poprawa jakości życia na obszarze Pojezierza Suwalsko-Augustowskiego, rozwój lokalnej przedsiębiorczości i wzrost zatrudnienia -  utworzenie nowych miejsc pracy i nowych podmiotów gospodarczych, ochrona środowiska oraz zwiększenie udziału lokalnej społeczności w działaniach na rzecz zrównoważonego rozwoju gospodarstw, wsi, gmin, miast i powiatów.    

- Dzięki unijnym programom, w poprzedniej perspektywie finansowej rozdysponowaliśmy 53 miliony zł, a na lata 2014-2020 otrzymaliśmy 12 milionów zł – opowiada Cezary Cieślukowski. – W sumie 65 milionów zł na inwestycje publiczne i wsparcie przedsiębiorców.

Za te pieniądze zostały zbudowane m.in. plaże i boiska gminne, baza dla szkolenia kajakarzy w Augustowie, powstała mała i duża infrastruktura turystyczna, odrestaurowano zabytkowe obiekty, zostały zakupione samochody i sprzęt dla straży pożarnej i rybackiej, PZW, gospodarstw rybackich i agroturystycznych. W gminach i wsiach zorganizowano dziesiątki wydarzeń kulturalnych i rekreacyjnych, integrujących lokalną społeczność.   

WD

 


udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*