08.04.2024

Rada Miejska w Suwałkach. Prezydent utrzymał większość, PiS zyskał jeden mandat

Podobnie jak w 2018 roku, komitet wyborczy Czesława Renkiewicza zdobył 12 mandatów w 23-osobowej Radzie Miejskiej w Suwałkach i ma w niej samodzielną większość.

Zwycięska „12” to: Czesław Renkiewicz (jeżeli zwycięży w II turze wyborów prezydenckich, to w radzie zastąpi go jego kandydat z kolejną największą liczbą głosów w Okręgu 2, czyli Grzegorz Gorlo), dotychczasowi radni - Kamil Klimek, Zbigniew De-Mezer, Kamil Lauryn, Mariola Karpińska (przeszła do ugrupowania prezydenta z klubu PiS), Marek Zborowski-Weychman, Anna Ruszewska i Zdzisław Przełomiec oraz debiutanci – Roman Rynkowski (jeżeli pozostanie zastępcą prezydenta, do rady wejdzie następny z tej listy Sylwester Cimochowski), Wojciech Fałtynowicz, Przemysław Turowski i Wioletta Wawrukiewicz.

W mijającej kadencji ugrupowanie prezydenta współpracowało w samorządzie z 2-osobowym kołem Koalicji Obywatelskiej (Karol Korneluk i Jacek Niedźwiedzki, którego, kiedy został posłem, zastąpiła Monika Lipińska ), a teraz komfort rządzenia powiększy współpraca z trzema radnymi, którzy weszli do rady z listy utworzonego przez Koalicję Obywatelską, Trzecia Drogę i Lewicę oraz bezpartyjnych komitetu wyborców Wspólne Suwałki. To dotychczasowi radni Karol Korneluk i Adam Ołowniuk oraz debiutant Filip Olszewski.

Opozycję, już tradycyjnie, będzie stanowił klub Prawo i Sprawiedliwość, który w porównaniu do 2018 roku zwiększył stan posiadania z siedmiu do ośmiu radnych. To dotychczasowi radni: Jarosław Kowalewski, Tadeusz Czerwiecki, Jarosław Schabieński, Jacek Juszkiewicz (na poniższym zdjęciu od lewej) i  Bogdan Bezdziecki (pierwszy od prawej), były radny Andrzej Łuczaj oraz debiutanci - Piotr Rydzewski i Grzegorz Izbicki.

 

 

Suwalska rada bez Konfederacji i komitetu Bożeny Kamińskiej

Metoda D’Hondta stosowana do podziału mandatów w wyborach proporcjonalnych premiuje „największych”. Dlatego komitet Razem dla Suwałk – Czesław Renkiewicz, który zdobył 40,47 proc. głosów zyskał aż 52,17 proc. mandatów, a Prawo i Sprawiedliwość -  29,65 proc. głosów i 34,78 proc. mandatów. Straciły Wspólne Suwałki – 16,69 proc. głosów – 13,01 proc. mandatów, a z podziału mandatów wyeliminowane zostały komitety Konfederacja i Bezpartyjni Samorządowcy – 8,57 proc. głosów oraz Koalicja dla Suwałk - Bożena Kamińska – 4,62 proc. głosów.      

Wojciech Drażba

Fot. Suwalki24.pl

Wyniki komitetów wyborczych do Rady Miejskiej w Suwałkach

Razem dla Suwałk – Czesław Renkiewicz – 8 773 głosy – 40,47 proc. – 12 mandatów

Prawo i Sprawiedliwość – 6 428 glosów – 29,65 proc. – 8 mandatów

Wspólne Suwałki – 3 618 głosów – 16,69 proc. – 3 mandaty

Konfederacja i Bezpartyjni Samorzdowcy – 1 859 głosów – 8,57 proc. – 0 mandatów

Koalicja dla Suwałk – Bożena Kamińska – 1 002 głosy – 4,62 proc. – 0 mandatów         

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*