04.04.2024

Wybory samorządowe. Razem dla Suwałk - dla gospodarki i przedsiębiorców. Kluczowa niedziela

Ostatnie już przed wyborami spotkanie z dziennikarzami komitet Razem dla Suwałk – Czesław Renkiewicz zorganizował w sąsiedztwie lokalnego lotniska, na bazie którego ma powstać strefa aktywności gospodarczej.

- Do zagospodarowania przy lotnisku mamy obszar o powierzchni 16,5 hektara. Pierwszą, 2,5-hektarową działka u rozwidleniu ulic Wojczyńskiego, Raczkowskiej i Leśnej, z przeznaczeniem na przykład na hotel, miasto wystawi na sprzedaż w ciągu najbliższego miesiąca – mówi ubiegający się o ponowny wybór Czesław Renkiewicz, prezydent Suwałk. – Po drugiej stronie ulicy, bliżej PGO na przedsiębiorców czeka ponad 30 hektarów w Suwalskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej, zabiegamy o środki na inwestycyjne uzbrojenie tego terenu i budowę dróg. Dla przedsiębiorców działających w rewitalizowanym centrum miasta obniżymy podatki od nieruchomości.

Przy lotnisku może powstać nieuciążliwy dla mieszkańców, jak to bywa z tym przy ul. Sikorskiego, tor samochodowo-kartingowo-motocyklowy z płytą poślizgową. Będzie służył nie tylko na wyścigi i zawody sportowe, ale też dla szkół kierowców i na doskonalenie jazdy.

- Roboczo nazywamy go Tor Suwałki – opowiadał kandydujący na radnego przedsiębiorca Marcin Piaścik, prezes Automobilklubu Suwałki. – To duża  inwestycja, ale będzie przynosiła przychody i na pewno poprawi bezpieczeństwo, tutaj będą mogli wyzywać się miłośnicy szybkiej jazdy.   

Biznes i legalny alkohol na bulwarach

Program komitetu Razem dla Suwałk zakłada otwarcie przestrzeni publicznych na biznes. Jak mówił Karol Świerzbin, na Placu Konopnickiej, nad Zalewem Arkadia i na bulwarach, na których można by najpierw na próbę, na rok,  zezwolić na spożywanie alkoholu poza kawiarniami, należy wyznaczyć strefy aktywności gospodarczej. W zamian za minimalny podatek, przedsiębiorcy korzystaliby z przyłączy kanalizacyjnych i energetycznych, sprzedawaliby lody, słodycze, rękodzielo itp.

Są już chętni na stypendia dla studentów

Podstawą są zachęty do powrotu młodzieży do Suwałk po studiach. O tworzeniu nowoczesnych, innowacyjnych, dobrze płatnych miejsc pracy, wspieraniu młodych przedsiębiorców, właścicieli start-upów mówiła Maja Murawko-Januć.

 

 

Atrakcyjne dla studentów ma być stypendium fundowane po połowie przez samorząd oraz przedsiębiorcę, zainteresowanego późniejszym zatrudnieniem studenta na przynajmniej 5 lat.

- Akces do programu stypendialnego zgłosiło już 5 firm, które chcą zatrudnić 14 studentów – informuje Czesław Renkiewicz. - Po najbliższym spotkaniu z Radą Gospodarczą, oczekuję zgłoszeń kolejnych przedsiębiorców.

Miejska energetyka i energia mieszkańców

- Nasze miasto odprowadza rocznie ponad 20 mln zł z tytułu opłat za emisję CO2. Kwota ta znacznie się zmniejszy po wybudowaniu w PEC-u dwóch kotłów na biomasę i uruchomieniu turbiny energetycznej. Energię elektryczną będzie też wytwarzała planowana spalarnia odpadów komunalnych. Miasto stanie się samowystarczalne energetycznie, zbuduje własną sieć przesyłową, będziemy mieli niższe ceny energii  – wyliczał Grzegorz Gorlo, który dwukrotnie rywalizował z Czesławem Renkiewiczem w wyborach o najważniejszy urząd w mieście, a teraz jest gorącym zwolennikiem obecnego prezydenta i startuje z jego ugrupowania do samorządu. – Do zrealizowania naszych planów potrzebujemy najlepszego prezydenta, a takim ze swoją wiedzą i doświadczeniem jest Czesław Renkiewicz i mądrych ludzi w Radzie Miejskiej, którzy będą ze sobą dyskutować, a nie bić pianę. Najbliższa niedziela będzie kluczowa dla przyszłości Suwałk.

 

Wojciech Drażba

Fot. Suwalki24.pl

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*