17.07.2014

Bez nich w Raczkach nie ma żadnej imprezy

Koło Młodych Przyjaciół Ziemi Raczkowskiej kończy 10 lat.

Dzień Kobiet, Dzień Matki, Palinocka, obchody Święta Niepodległości, Szopka Noworoczna i wiele innych gminnych uroczystości i jubileuszy nie może obejść się bez zaangażowania raczkowskiej młodzieży. Dziesięć lat temu w Raczkach powstało koło Młodych Przyjaciół Ziemi Raczkowskiej.

- Chciałam pobudzić miejscową młodzież do zainteresowania się regionem. Postanowiłam założyć dla wszystkich chętnych Koło. Początkowo grupa działała przy Raczkowskim Domu Regionalnym, teraz w Gminnym Ośrodku Kultury – mówi Anna Dorota Halicka, dyrektor GOK w Raczkach.

- Na spotkaniach Koła starsze dzieci i młodzież integrują się ze sobą, zaprzyjaźniają, bezpiecznie i w bardzo przyjaznej atmosferze spędzają czas wolny. Zdobywają też wiedzę o regionie – opowiada Halicka.

- Kształcenie regionalne jest niezwykle interesujące, kiedy odpowiednio dobierzemy treści i metody. Moim zdaniem, wiedzy o regionie nie powinno się zdobywać w formie encyklopedycznego przekazywania wiadomości przez nauczyciela. Dziecko powinno samo odkrywać swoje związki z regionem, poznawać jego historie, legendy, obrzędy, tradycje i perspektywy rozwoju. Dzięki temu identyfikuje się ze swoją „małą ojczyzną”. Przywiązuje się do swego miejsca zamieszkania – tłumaczy dyrektor Halicka.

Koło Młodych Przyjaciół Ziemi Raczkowskiej, to kilkunastoosobowa grupa młodzieży, głównie gimnazjalnej. Liczba członków ciągle się zmienia, bo niektórzy kończą szkoły, wyjeżdżają na studia. W ich miejsce przychodzą młodsi.

Młodzi Raczkowiacy starają się zebrać o swoim regionie jak najwięcej informacji. Kontaktują się z lokalnymi władzami, radnymi gminy, sołtysami oraz mieszkańcami Raczek i okolic. Przeprowadzają z nimi rozmowy i wywiady w celu pozyskiwania informacji o historii regionu. Organizują spotkania z  najstarszymi mieszkańcami Raczek i okolic, z gawędziarzami, twórcami ludowymi. Zbierają słownictwo gwarowe, babcine przepisy kulinarne, wspomnienia, legendy i baśnie, pieśni, eksponaty do Raczkowskiego Domu Regionalnego. Organizują spacery i wycieczki edukacyjne,  różnorodne konkursy oraz porządkują okoliczne cmentarze.

Jeśli działacie w jakimś kole, stowarzyszeniu lub nieformalnej grupie i chcielibyście o tym napisać, zapraszamy – redakcja@suwalki24.pl .  

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*