11.04.2014

Ekipy III LO mistrzami Internetu

Zespoły „Zbuntowany Kaloryfer” i „Dzikie Kuny” z III LO w Suwałkach awansowały do drugiego etapu Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Internecie Masters Cup. Walka toczy się o dużą stawkę, bowiem główną nagrodą dla zwycięzców jest pełna opieka na studiach , w tym stypendium pieniężne.

Drużynę „Zbuntowany Kaloryfer" tworzą Maciej Bednarek, Jakub Kowalewski i Robert Suchocki z klasy III A o profilu matematyczno-fizyczno-informatycznym, a w skład „Dzikich Kun" wchodzą: Szymon Jadeszko, Beata Masłowska i Daniel Zajkowski z II A. Oprócz dwóch suwalskich ekip, z całego województwa podlaskiego do dalszego etapu przeszły jeszcze cztery spośród 113 trzyosobowych zespołów ze szkół ponadgimnazjalnych, które zgłosiły swój udział.

W największym w Polsce konkursie o technologiach informatycznych wystartowało 2526 zespołów z całego kraju. Pierwszy etap eliminacji polegał na rozwiązaniu testu on-line z 30 pytaniami w czasie krótszym niż 30 minut. Dzięki niemu wyłoniono 356 drużyn, które od najbliższego poniedziałku do środy rywalizować będą o prawo udziału w wielkim finale, rozgrywanym na żywo w Warszawie.

- Nasza szkoła jako jedyna z Suwałk wzięła udział w konkursie – opowiada Joanna Domuracka, nauczycielka informatyki w III Liceum Ogólnokształcącym i opiekunka zespołów. - Z sześciu naszych drużyn, które wystartowały w tegorocznej edycji, aż dwie przeszły do kolejnego etapu. – Co roku zachęcamy naszych uczniów do udziału w Net Masters Cup. Jest to konkurs, który charakteryzuje wymóg posiadania szerokiego spektrum wiedzy z dziedziny informatyki: począwszy od budowy bazy danych i sieci komputerowych, poprzez programowanie w zakresie C++, Java, HTML po znajomość historii Internetu.

– Bez wątpienia informatyka, to pasja tych uczniów – dodaje Joanna Domuracka. – Poza tym, duża część zagadnień omawiana jest podczas kursów i szkoleń, przeprowadzanych w ramach programu Lokalnej Akademii Sieciowej firmy Cisco, do którego przystąpiło nasze liceum. Dzięki temu nasi uczniowie mogą otrzymać certyfikaty, które cieszą się dużym uznaniem na rynku pracy wśród fachowców w branży IT. Z całą pewnością, tego typu inicjatywy zachęcają młodych ludzi do podjęcia i rozwoju ścieżki zawodowej w tym kierunku. Jest to także dobry dla nich sposób na sprawdzenie swoich umiejętności na tle rówieśników z całego kraju.

Programowanie, Kombinatoryka i Wieża Hanoi

Macieja Bednarka, Jakuba Kowalewskiego i Roberta Suchockiego wkrótce czeka matura. Zapytani o swoje plany, wymieniają najlepsze uczelnie w kraju. - W poprzednim roku nie przeszliśmy pierwszego etapu, ale w tym już nam się udało – mówi Jakub Kowalewski ze „Zbuntowanego Kaloryfera". – To świetna okazja do sprawdzenia, co się już umie, ponieważ zakres pytań jest praktycznie z całej informatyki. Czy coś nas zaskoczyło? Być może czysto matematyczne zadanie z kombinatoryki.

- I to zadanie z wieżą Hanoi, które jest algorytmem i zagadką polegającą na zbudowaniu wieży z krążków o różnych średnicach z zasadą, że nie wolno kłaść krążka o większej średnicy na mniejszy ani przekładać kilku krążków jednocześnie – wtrąca Robert Suchocki. - Trudno było się tego spodziewać.

Zespół punkowy inspiracją

Zapytani, skąd pomysł na tak oryginalną nazwę odpowiadają, iż w poszukiwaniu wyróżniającego się hasła poszukiwali inspiracji wśród nazw polskich zespołów punkowych. - Najciekawsze nazwy mają zespoły punkowe. Interesującymi były „Sto Twarzy Grzybiarzy" lub „Łysina Lenina" - opowiada Maciej Bednarek.

- Pod uwagę braliśmy jeszcze zespół „Zabili mi żółwia", ale jednak nasza nauczycielka ma akurat żółwia, więc na wszelki wypadek nie chcieliśmy ryzykować – dodaje Jakub Kowalewski.
Został więc „Zbuntowany Kaloryfer".

Pytani o ocene swoich szans w rywalziacji, która ich czeka już za kilka dni, chłopaki odpowiadają, że chcą zajść jak najwyżej. Jednocześnie przypominają, że niektóre drużyny mogą mieć mały handicap ze względu na zmodyfikowany program nauczania w typowych szkołach techniczno-informatycznych.  - Być może będzie o nas jeszcze głośno – mówi Maciej Bednarek.

Trzymamy kciuki!

Adrian Piekarski, fot. Marta Orłowska

Harmonogram konkursu17-21 marca 2014 - I etap testów on-line
14-16 kwietnia 2014 - II etap testów on-line
30 kwietnia 2014 - ogłoszenie wyników II etapu testów on-line
16 czerwca 2014 r. - Wielki Finał Ogólnopolski na żywo

 

„Zbuntowany kaloryfer"

(Maciej Bednarek, Jakub Kowalewski i Robert Suchocki)

„Dzikie kuny"

(Szymon Jadeszko, Beata Masłowska i Daniel Zajkowski)

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*