11.02.2015

Filozofowie z Sejneńskiej. Nagrody i słowo o Miłoszu [zdjęcia]

Przy pisaniu pracy zorientowałem się jak kręci mnie filozofia – mówi Adam Roziewski z Zespołu Szkół Technicznych, który wraz z Eweliną Chalecka z Zespołu Szkół nr 4 zajął pierwsze miejsca w dziesiątej odsłonie Międzyszkolnego Konkursu Filozoficznego.

Mieszkaniec podsuwalskiej miejscowości swoją pracę poświęcił zagadnieniu istnienia Boga i koncepcjom rozumienia szczęścia. Planuje już, że jednym z przedmiotów, które będzie zdawał na maturze będzie filozofia. Kierunku studiów jeszcze nie wybrał.

- Z rówieśnikami bardzo ciężko porozmawiać o filozofii - przyznał z nieukrywanym żalem.

Nauczycielki z dwóch sąsiadujących ze sobą szkół leżących przy Sejneńskiej robią wszystko, aby fasycynację filozofią w młodzieży zaszczepić. Choć obie placówki mają charakter techniczny, to okazuje się, że ich działania trafiają na podatny grunt.

- Staramy się zachęcić młodzież do filozofii. Naszych uczniów interesuje tematyka zarówno etyki i ontologii, jak i dyskusje o prawach zwierząt, tolerancji i demokracji - opowiadała Urszula Tomaszewska, nauczycielka języka polskiego w ZS nr 4.

W dziesiątej edycji konkursu udział wzięło 60 osób. Uroczystość wręczenia nagród uświetnił wykład Krzysztofa Czyżewskiego. Dyrektor sejneńskiego Ośrodka Pogranicze opowiadał uczniom o poezji, filozofii i łączącym je Czesławie Miłoszu.

(mkapu)

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*