03.03.2015

III LO w Suwałkach. Od września nie tylko angielski po angielsku

Gimnazjaliści, którzy rozpoczną we wrześniu naukę w trzecim ogólniaku, co najmniej dwóch przedmiotów będą uczyć się po angielsku. Szkoła postanowiła wyjść naprzeciw młodym ludziom, którzy zechcieliby studiować za granicą.

Jak mówi Alicja Węsierska-Kwiecień, pomysł podsunęło samo życie.

- Wprowadzenie angielskiego jako wykładowego pozwoli licealistom lepiej opanować ten język. Już od kilku lat nasi absolwenci wyjeżdżają na studia do Wielkiej Brytanii. Jeden z naszych uczniów spędzi pół roku w Stanach Zjednoczonych, inna osoba weźmie udział w Szkole pod Żaglami. W tym roku szkolnym trzy osoby chcą zdawać dwujęzyczną maturę. Znajomość języka pozwoli im czuć się w innych krajach pewnie. Otworzy przed nimi nowe ścieżki kariery naukowej, zawodowej – tłumaczy dyrektor.

W Suwałkach funkcjonuje już szkoła z oddziałami dwujęzycznymi. To VII LO przy Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej. III LO będzie natomiast pierwszą takiego typu placówką prowadzoną przez Miasto Suwałki.

- Pomysł wprowadzenia języka angielskiego jako wykładowego narodził się już kilka lat temu, ale musieliśmy się do tego odpowiednio przygotować. Nauczyciele podnosili swoje kwalifikacje. W szkole funkcjonował CLIL. To innowacyjny projekt, wprowadzający na lekcje elementy języka angielskiego. Na przykład część lekcji biologii czy geografii odbywała się w języku angielskim, albo uczniowie otrzymywali pracę domową po angielsku, a potem omawiali ją w klasie już po polsku – opowiada dyrektor Węsierka-Kwiecień.

Od września co najmniej dwa przedmioty w dwóch klasach pierwszych – lingwistycznej i biotechnologicznej, będą odbywały się po angielsku. Na pewno po angielsku nie będą prowadzone lekcje z historii Polski czy geografia Polski, ale już na przykład historia powszechna albo geografia ogólna będą odbywały się po angielsku. Podobnie informatyka i podstawy przedsiębiorczości.

- Zapewniam, że ani rodzice, ani gimnazjaliści nie mają się czego bać. Podchodzimy do tej zmiany bardzo odpowiedzialnie. Chcemy, aby uczniowie mogli wykazać się i rozwijać we wszystkich dziedzinach, żeby startowali w olimpiadach, zawodach sportowych. Nie będziemy kłaść największego nacisku na angielski. Jeśli okaże się, że uczniowie dobrze sobie radzą, wtedy wprowadzimy trzeci przedmiot z wykładowym angielskim. Skonsultujemy to z rodzicami i uczniami - zapewnia dyrektor.

Liczba oddziałów w III LO nie ulegnie zmianie. Dalej będzie ich sześć.                                             

 

 (just)

Fot. ZS nr 1 w Suwałkach

udostępnij na fabebook
05.03.2015, 20:13:58

zniesmaczona

Nie chcę nic mówić ale jest to skopiowanie koncepcji VII LO

Skomentuj:
nick*
komentarz*