09.05.2017

O patronce swej szkoły nie zapomną. Suwalska Szóstka świętowała imieniny [zdjęcia]

Szkoła Podstawowa nr 6 w Suwałkach obchodziła we wtorek rocznicę nadania imienia. Dokładnie 9 maja 1989 roku placówka otrzymała imię Aleksandry Kujałowicz, rozstrzelanej przez Niemców nauczycielki i działaczki społecznej.

- To wcale nie było takie łatwe. Z kilkoma koleżankami i kolegą musieliśmy działać bardzo ostrożnie. Sugerowano nam nazwiska „lepszych” bohaterów, na przykład Świerczewskiego – mówił podczas uroczystej akademii Marek Zborowski-Weychman, dyrektor Szóstki.

Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 6 doskonale znają historię bohaterskiej Oleńki. Regularnie odwiedzają miejsce jej egzekucji i grób w szwajcarskim lasku. Marsz Pamięci uczniów Szóstki odbywa się 26 kwietnia, w rocznicę rozstrzelania Kujałowicz i innych konspiratorów. We wtorek uczniowie złożyli też kwiaty pod upamiętniającą Kujałowicz płaskorzeźbą na terenie szkoły.

- Staramy się, aby o naszej patronce pamiętały kolejne pokolenia, nie tylko naszych absolwentów, ale wszystkich suwalczan. Niedawno nasi uczniowie realizowali wspólnie z uczniami Liceum Ogólnokształcącego nr III projekt poświęcony Aleksandrze Kujałowicz. Zabiegaliśmy też o to, aby jej imię nosiła jedna z dekomunizowanych ulic w Suwałkach. Pisaliśmy do prezydenta miasta, rady. Najprawdopodobniej  imię Kujałowicz będzie nosił skwer przy skrzyżowaniu Utraty z Sejneńską – dodał M. Zborowski-Weychman.

Niespełna 55-letnia historia Szkoły Podstawowej nr 6 w Suwałkach obfituje w wiele sukcesów. Także podczas wtorkowej uroczystości nie obyło się bez wręczenia nagród i dyplomów uczniom, którzy w ostatnim czasie odnieśli sukcesy w nauce. Szóstka gościła laureatów konkursu matematycznego z okolicznych powiatów, a nawet z Grajewa i okolic Białegostoku.

 (just)

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*